2013. június 29., szombat

A főnök: a kaki

Már hajnal óta próbálkozott, de csak nem akart az a fránya kaki kijönni, a jól ismert mennyiségben és módon beteríteni a peluskáját....a nagy könyv szerint nem probléma ha a baba 4 napig nem kakil, ha addig nem segít a kamilla tea és a lázmérőzés akkor nem kell aggódni. Azonban egy anyának, aki féltve örzött kis kincsének minden egyes kakiját gondosan lecsekkol most azt kellett látnom, hogy a pocakja egyre csak puffad, kemény, mint a kő és sokdik nekifutásnak sem sikerül semmit produkálnia. Most volt az első ilyen "keményebb" kakinak nevezett állapotunk. Eddig mindig szép aranysárga, kissé zöldes, rettentően híg kakit sikerült produkálnia szinte minden nap egyszer. Csak érdekességként, az üjszülött babák kakija, a fekete és a mocsárzöld között van valahol félúton, színét illetően. Ez azért van, mert a magzatvízben való pancsikolás közben gyakorta nyelnek a magzatvízből, ami a gyomrukban ilyen fekete szmötyit képez. Erre a fekete szurokra kell későbbiekben a szülés alatt nagyon figyelni, ugyanis ha elszineződött magaztív elfolyás tapasztalható akkor irány azonnal a kórház, mert ez a szurkos szmötyi nagyon "szépen" rá tud tapadni a kis léghólyagocskáira, ami fulladáshoz vezethet. Azt meg ügye nem szeretnénk. Az igazi - anyatejes babáknak - szép aranysárgászöldes kakija kell hogy legyen. Csak a szilárdabb ételkóstolások alkalmával kell a miénkhez hasonlóan bebarnulnia. Apropő, akinek fekete a kakija az most egyen meg jó sok gyümölcsöt, egyen sok salit, rostokat, igyon sokkal többet, mert ezek hiányának köszönhető a fekete szín! A tökéletes kaki barna és nem túl kemény...ezt nem én találtam ki, itt olvastam egy gasztroenterológus oldalán!:)
Visszatérve Lilire, a keménység okát nem tudom. Lehet, hogy az átvezető tápunk vagy az üveges csümölcsételek? Ki tudja, annyi biztos, hogy ezek után másfél héttel ütütte fel fejét eme borzalmunk. Szóval 4 nap...hát addig kidurrant volna szegénykém! :( De le a kalappal Lili előtt, kiegyensúylozottságának és hatalmas fájdalomküszöbének köszönhetően ezt is kisebb fejpirossággal és sok mosolygással nyugtázta. Én kevésbé jól. Nagyjából délután azonban a tettek mezejére léptem, mert nem igaz hogy 4 nap még elfogadható tűréshatáron belül van, mikor annyit eszünk már, mint egy jól megtermett viziló!!! Elő a lázmérőt, pelust le, lábakat a pocakhoz, popsikrém a lézmérő végére és bányászatra fel. Minden egyes nyomási kísérleténél egy kisebb darabka kikukucskált, de szegénykémnek ez a 2 ceruzavastagságnyi méret úgy néz ki hatalmas, a picike kis popsijához képest. Minden egyes alkalommal kikandikált, aztán huss vissza. No, ezt nem hagyhatom! Újab lázmérőzés és minden egyed kikukucskált kaki darabkát levágtam a lázmérő hegyével, még végül eljutottunk a vékonyka és jól ismert szaftos állagú kakikhoz. No, akkor aztán minden távozott aminek ott eddig gátat szabtak!:) Azóta minden visszatért a régi kerékvágásba, anya nagy örömére! Huhhhh
 
Mindezen izgalmak mellett Lili rájött, hogy hogyan kell hasról a hátára forduknia, kis pihenővel az oldalán fekve.Összekulcsolja kis kezeit, rájött, hogy nem egy hanem mindjárt két lába is van, amit megpróbál elkapni, mikor sikerül pedig igyekszik a nyakába húzni azt. Ilyenkor a zokni távozik és nagyot csattan a lába az ágyrácsokon. :) Roppant nagy örömet tud magának ezzel okozni!
 
Rájött arra is, hogy a nyálát szanaszét tudja prüszkölni és ennek mindenki nagyon örül. Megtanut gyönyörű szépen enni a kiskanalával. Inkább a savanykásabb ízeket kedveli, az őszibari és a sárgarépa valahogy még nem megy. Azonban a szilva, a málna, az alma csúszik rendületlenül, bármikor egy üvegecskével is akár. Ugyanez a helyzet a sütőtökös ételekkel is. Marci ma megtanulta kiskanállal etetni, vicces volt látni ahogyan minden egyes falatnál, tudatlatti módon ő is nyitotta a száját, evésre sarkalva Lilit. (Egyébként azt sem veszi észre pl. hogy nyitott szájjal tolat...:), hiába nagyon koncetrál!) Egyre többet és többet szeretne ülni, sőt a babahordóban már magától fel is ül. A lábacskáit is kellően kondiban tartjuk, minden reggel az apás nyúztózkodás, peluscsere és etetés után apával a fél szobát áttipegik, lépekedésre ösztönözve a lábikóit. Igaz, hogy a járás igen messze van még, de nem árt egy kis torna, elvégre ha olyan sportos alkat lesz mint az apa akkor már 10 hónaposan járni és futni fog.

Forgásaiból eredő kellemetlenségeket pedig nagyon jól a javára fordítja. Ha felkenődik éjszakai forgolódás közben a kiságy egyik falára azt "ajajaj" kiáltásokkal jelzi, igazítást követően alszik tovább. Amikor pedig keresztbe fordul, az átlagon felüli testhosszának köszönhetően (egy hónap alatt újabb 3 cm-et nőtt) a lábikóit kidugja az ágyrácsok között és a kezét - akárcsak a rio-i Krisztus-szobor széttárja. Minden helyzetben feltalálja magát.

Mint minden baba ő is nagyon imád nagyokat játszani apáal, a polói, a borosta és az orra eszméletlenül nagy igazlamak és nevetési hullámokat vált ki belőle. :) Sikerült egyszer jól állon rúgnia apát, aki egy szó nélkül felállt és kivonult a szobából!:)
A 3 hóanpos ruhácsákit már el kellett pakolásznom, a nagyobbacska méretűeket is mind kihízta, a kis bélpoklosunk!:)

Annyira jó látni, hogy napról-napra mennyi mindennel gazdagodik a tudástára, szinte várom az ébredését, hogy az éjszaka milyen új dolgokat tanulhatott meg.
 
Következő héten keddtől-csütörtökig Lili megnézi a Balatont, majd Hévízen wellness programokat teljesít! Hamarosan jelentkezünk, addig is midnenkinek csodáaszép hétvégt, ebben a kellemes, igazi kiránduló időben!

2013. június 26., szerda

Önök kérték


 

A mai egy kivételes és különleges bejegyzés lesz! Már az elején szeretném újból megköszönni a kedves és bíztató leveleket a világ minden szegletéről (!), sms-ket amikkel elhalmoztok egy-egy bejegyzést követően, ill. teszitek fel saját, privát kérdéseiteket. Ezeknek külön örülök, mert most már – a visszaigazoló levelek alapján – nem csak Lili mindennapjairól szól e blog, hanem egy kis „felvilágosító” jelleget öltve tudok segíteni a  babát tervező-,  várandós-,  és a kisbabás mamáknak, ill. párjaiknak. Most, tehát érkezzenek a ti kérdéseitek, az én eddigi 4 hónap alatt összeszedett tudásom a terhességünk kezdetétől egészen a mai napig bezárólag. Rengeteg kérdés merült fel sokatokban, de időhiány miatt eddig csak kurta válaszokkal tudtam szolgálni, de itt és most „leszámolok” elmaradt adósságaimmal. DE továbbra is várom az újabb kérdéseket, téma javaslatokat.

 

Tehát lap topokat az ölbe, forró tea a kisasztalra, korpás keksz a másik kézbe, munkának látok! J Lehet, hogy lesznek olyan dolgok, amiket már egyszer érintettem, de nézzétek el nekem, arra sajnos már nincs időm, hogy vissza is olvassam a bejegyzéseimet. J

 

Kezdjük talán magával a terhességgel. Nem egy olyan levelet kaptam, ahol arról panaszkodtok, hogy más országokban bizony nincs annyi és ilyen alapos orvosi vizsgálat, mint kishazánkban. Az, hogy nincs havonta ultrahang és átlagot vonva a 30. héttől semmiféle komolyabb vizsgálat nem szerepel a kötelezően elvégezendőek listáján, be kell, valljam,(nem kicsit), engem is aggodalommal töltene el. A védőnői terhes gondozások alkalmával nálam sem végeztek többet a súlymérésnél, haskörfogat-,  vérnyomásmérésnél, lakmuszpapíros pisi vizsgálatnál (ha sok a C-vitamin a pisiben, nincs gond, kicsivel kevesebb gyümölcsöt egyél). A közelebbi ismerőseim tudják nagyon jól, hogy fekete teafüggő voltam világ életemben, amit a terhesség első 4 hónapjában sem hanyagoltam el, mivel nem is gondoltam volna arra, hogy terhes lennék. Az első 17. hetes (nekem első, egyébként magát a terhességet a 3. héttől tudják teljes bizonyossággal megállapítani, előtte csak sejtheti az orvos és további várakozás címén addig hazaküld) vér-, és vizelet vizsgálatkor megállapították, hogy sok a fehérje a vizeletemben. Ennek okára egy kis beszélgetést követően fény is derült. A ludas a napi 1-2 liter fekete teafogyasztásom, ill. annak a vesémre gyakorolt káros hatása miatt következhetett be. Elvonóra küldtek! J Nagyon szigorúan leálltam mindenféle teával – nem kis erőfeszítésbe került – és a későbbiekben megismételt vizeletvizsgálat már nem mutatott ki semmi nem oda illőt. Gondolom, ez vonatkozna azokra, akik kávéznak éjjel-nappal! Szóval kedves kávéfüggő olvasó, nagyon mélyen dugd el a konyhaszekrényben a kávéfőzőt és a hozzávalókat, mert nem tesz túl jót sem a babának, sem a mamának. Egyébként a koffeinmentes tea (elsősorban a zöld-, gyümi teák) és a kávék, azok amik ilyenkor ajánlottak, de nálam nincs az az Isten, aki a fent felsoroltakat belém diktálhatná! J Így nem maradt más, mint az ásványvíz és az ásványvíz, de abból is buborék mentes. A rostos és egyéb ízesítésű italokat pedig eddig sem szerettem annyira. Aki pedig a terhessége vége felé jár – és idehaza terhes – annak egy jó tanács: minden NST vizsgálat előtt igyon meg legalább 1 liter vizet, és ha kérhetem, ezt vegye is komolyan, mert akkor a baba sokkal aktívabb, a víz hatására az anya szervezetében beindul az elválasztás és felébreszti a babát. Ez azért is jó, mert így sikeresen abszolválhatjuk a 20 perces NST vizsgálatot, ugyanis ha a baba nem hajlandó ezen időszak alatt a mozgásra, úgy sokkal tovább kell a gépen maradni.

Kérdezitek sokan, hogy mi az, ami tiltott és mi a megengedett az étkezéseket illetően. Nos, én két dologra figyeltem. Az első, hogy legalább 3, naponta de egyek salátát, a másik, hogy naponta gyümölcsöt. A tea mellett én narancsfüggő is lennék, tehát a tél beköszöntével én 0-24 narancsot vettem a kis zöldségárus fiúcskámtól. Napi 6-10 szem tutira lecsúszott. A súlygyarapodásomra, be kell, valljam nem figyeltem. Úgy voltam vele, hogy amit a szervezetem sugall, azt nekem ennem kell. A védőnő sokszor próbálkozott a megfelelő vasszint fenntartása érdekében a májra való rábeszélésre – hiába, utálom – ill. a fokozott spenót és céklafogyasztásra. Az utolsó kettővel nem is volt problémám, ettem heti rendszerességgel. Az utolsó (38. hétig) végzett vérvizsgálat során, akinek még mindig kevés a vas a vérében – lásd. Én – annak az orvosa egy vasinfúziós receptet fog a kezébe nyomni, amit a szülésre magával kell vinnie. Abban az esetben, ha a magzatvíz elfolyásával kezdődik meg a szülés, mint a mi esetünkben, úgy az érkezésedet követő 2 órán belül meg kell kapnod az első infúziós adagodat, amiben mindeféle baciölő van, hogy az esetleges bacik ne kerülhessenek be a baba vérébe. Ezt követi újabb két óra múlva a következő ilyen infúziós löket, amibe ezt a vastartalmú lötyit is bele szokták injekciózni. A vas elengedhetetlen a vérképződés és a véralvadás szempontjából, nélküle sem te, sem a baba nem „hulaláznátok” örömötökben. J A terhesség alatt szedett vastablettákkal pedig vigyázzatok, megfogja a kakit. Nagyon vigyázzatok a terhesség utolsó trimeszterében fellépő aranyérre is! Nagyon sok víz és korpás joghurt + aszalt szilva fogyasztásával a kaki bekeményedése elkerülhető és vele az aranyér is! Azért egy REPARON, aranyér elleni kenőcsöt tegyetek a táskátokba, mert nálam is az erőlködéstől jött ki az aranyér. Szerencsére csak egy elhanyagolható mértékben, de ahhoz éppen eléggé, hogy ne tudjak kényelmesen megülni a fenekemen….nah nem mintha a gátseb hagyta volna. Egyébként ezt a korpa+joghurt+aszalt szilva kombinációt ajánlom a szoptatási időszakra is. Amikor a kórházban vagy, elviekben addig nem jöhetsz haza, amíg nem tudsz kakilni ill, pisilni. A pisivel nincs gond, de rajtam kívül megannyi anyuka is azt tapasztalta, hogy a kaki csak nem akar jönni. A 3. napra éreztem azt, hogy kezd valami alakulni odabent, de még közel sem éreztem magam késznek a kakilásra, viszont aznap hazamehettük, ha a Lili leletei megfelelőek és én kakiltam. Nos, apró, de kegyes hazugság révén, a kakit is kipipáltam. 4. napon aztán egy kis bogyót sikerült továbbítanom a csatorna felé, de szerencsére sem az aranyér sem a gátseb nem okozott olyan mértékű fájdalmat, amit ne viselhetne el az ember egy szülést követően. Az lett volna a gáz, ha meg is kellett volna mutatni a mutatványt a nővérkének, akkor nem jöhettünk volna el a 3. napon, szülinapomkor. A másik, amiért ajánlom ezt a kombinációt a szoptatás alatti időszakokra, mert segít abban, hogy naponta kakiljatok és az anyatejjel együtt eljut a babához is, ami a baba emésztőrendszerét is megdolgoztatja, elkerülhetővé vált nálunk a hasfájás. Lekopogom, soha nem volt gond a hasfájással. Bár azt mondják a lány babák sokkal erősebb szervezettel jönnek a világra, mint a fiúk. Nagyon kevés lány babánál jellemző a hasfájás. Apropó, ajánlanék egy újabb könyvet, mindenkinek! Szenzációs! J A címe: a Nő felemelkedése és tündöklése. A szerző neve most nem ugrik be, de egy magyar pszichológus professzor és szenzációsan érdekes. Elmondja, hogy tulajdonképpen minden baba lánynak indul, és mi az, ami befolyásolja a fiúvá válásukat. Biológiai témájú könyv, de a köznép számára nagyon is érthető nyelvezeten, rengeteg nagyon érdekes példával és történettel. Rengetegszer elolvastam a terhességem alatt. De visszatérve, egyébként nagyon más előírást én nem kaptam a terhesség alatti étkezésekre vonatkozóan. 10 kilót szedtem fel, ami az elfogadható felső határ a terhesség alatti hízásoknak, 5 kilóval jöttem ki. A maradék Lili volt. Most ezen az 5 kilón dolgozomJ

 

Azért is egyél mindent, amit szeretnél, mert a szoptatás alatt étrended egy kissé szegényessé válik majd. Aranyszabály, hogy minden „k” és „b” betűvel kezdődő ételt mellőznöd kell, és nincs, kiskapu lásd: párolt lilakáposzta, az „p”-vel kezdődik, neeem…J jó próbálkozás, de pont a káposzta az, ami a leginkább puffasztólag hat a babákra. Hogy miért, mert az, vagy amit megeszel, vagyis ebben az értelemben, az lesz a babád, amit te megeszel. Rajtad múlik, hogy nyugodtan fekszik és alszik, vagy fél órán át csak csavargatja magát, sír rendületlenül. Tényleg vedd komolyan! További tiltólistás az apró magvas gyümölcsök (most van eper, málna szezon és én nem ehetek, anyááámL) és a piros gyümölcsök, mert azok héja okozza a gyerkőcnél a pocak felpuffadását pl.: cseresznye, meggy. Következő jó tanácsom, hogy ha te is olyan fehérkenyér, péksütemény függő vagy, mint én akkor próbáld meg ezeket kerülni, ill. barnára váltani. Egyrészt mert a fehér kenyér is puffaszt, másrészt kevésbé hízol a szülés után. Sokan tapasztalják, hogy az első 2 hónap alatt még pluszban felszednek jó néhány kilót. Ez azért van, mert a szervezet így védekezik a megváltozott étrendre, és mert rendszertelen időközökben, több-kevesebb mennyiséget sikerül megennünk azokban a röpke időszakokban, amikor ezt a baba engedi. Sokszor előfordult az elején, mikor 2 óránként etettem, hogy a Marci kanalazta a számba az ételt, mert két szoptatás között tényleg nincs időd erre sem. Számolj velem: szoptatás 1 ciciből 20 perc, 2 perc böfi, szoptatás másik ciciből újabb 20 perc, 5 perc böfi a végén. Majd a maradék lefejése, felcímkézése (aznapi dátum) újabb 50 perc és a hűtőbe vagy fagyasztóba való porciózása és a gyerek újból felébredt! Ha jól figyeltél a fürdés, hajmosás, takarítás még benne sincs a 2 órában… rengeteg segítséget kaptam és kapok még a mai napig, különösen sokszor köszönhettem egy-egy revitalizáló hajmosást Marcinak. Hihetetlen mekkora löketet, erőt és további kitartást jelent egy újdonsült anyának a forró zuhany és a hajmosás! Hidd el, aranyat ér, ha sikerül időt szakítanod rá! Szánj erre időt, mert a baba tényleg észreveszi, ha nyűgös vagy kimerült vagy! Tényleg!

A gyümölcsök közül nem ajánlották, a citrusfélék fogyasztását! Az imádott narancsom ugyanis elsavasítja a babák kakiját, ami popsipírhez vezet. Ami fokozott allergiás reakciót válthat ki: az ananász, paradicsom, eper és az ananász. Hanyagold! Viszont a tescoban vásárolt kis 10x10-es műanyag tálacskáimban mindenféle most és később termő gyümölcsöt szépen felaprítok, kimagozok, és a fagyasztóba teszek, hogy a téli időszakra legyen Lilkónak friss gyümölcs is az étrendjében. Tápszerrel keverve, vagy magában.

Ha elkap, a nassolhatnék, akkor általában diót majszolgatok, vagy csak úgy magában az asztalt, szilvát-, barackot. Mindkettő tele van vassal, B-vitaminokkal és folsavval. A kisbabák agyfejlődéséhez pedig folsavra és C-vitaminra van szükség. Vagy igyál naponta egy Plussz pezsgőtablettát vagy szedd a 12. héttől a szoptatási idő végig tartó terhes vitaminokat. Az ezen időszakot megelőző, tehát a terhesség tervezésétől a 12. hétig tartó időszak vitaminja sokkal több folsavat tartalmaz, mint amire neked és a babádnak a szülés után szükséged lenne. Ne terheled a szervezeted a nem megfelelő mennyiségben előállított tablettákkal.

A helyettesítő tápszerekről, az átszoktatásról és a különböző gyümölcsökről 4 hónapos kor után azért nem írnék még, mert jelenleg mi is ezen időszakot éljük. Egyenlőre mi is tapasztaljuk a különféle ízeket, állagokat, mit és mikor együnk. Kb. egy hónap múlva már aktualitását képezi és írni fogok róla.

 

A terhesség és a szoptatás alatti mama betegségeket nem lehet a jól megszokott orvosságokkal kezelni. Van egy terhesség alatti hepatitisz vizsgálat, aminek eredményétől függően a vajúdóban kezelnek. Amennyiben nem találnak erre utaló jelet, úgy semmiféle beavatkozást nem igényelsz, de ha találnak, akkor a baba biztonsága érdekében az infúziódba ennek megfelelően ellenanyagokat juttatnak. A gombás fertőzésre is figyelni kell és a legkisebb fehéres folyás, esetleges viszketés esetén, netán pirosság láttán irány a nőgyógyászat, akik a megfelelő hüvelykúpokkal látnak el, mert szüléskor a baba feje úgy működik, mint egy tollseprű. Mindent ledörzsöl és összeszed, amivel az anya méhfalán át való előrenyomulásakor találkozik. Nagyon figyelj az intim higiéniádra. Mind a terhesség, mind a szülés után. Valaki a laktacid feminára, valaki csak a fokozottabb odafigyelésre esküszik.

Terhességem 7. hónapjában sikerült összeszednem a már klasszikusnak számító: egy napig hányok és megy a hasam bacilust. Mindig idényjelleggel üti fel a fejét, egy nap alatt végigfut az emberen. Meg kell mondanom, 7. hónapos terhesen nem egy leányálom a hányás sem!:( Mintha a gyerek nem engedné fel a gyomrodból azt, aminek ki kell jönnie. Ilyenkor ágynyugalom és az „ARAT” szó játszik! Ugyanezt a mozaikszót használd, ha a babádnak ugyanez a hasmenéses-hányásos betegsége lesz. Vagyis:

A – alvás

R- rizs (lehet tehéntejben is kifőzni, de minden hányásos pocak viseli el, helyette inkább szójatejet használj) vagy keksz

A – alma

T – tea

 

A másik, komolyabb, lázzal járó fertőzést az előző blogban már említettem. Sajnos el is vitte a tejem 90%-át. A védőnő szerint az az aranyszabály játszik, hogy 38 fok alatt nincs szükség semmiféle orvosságra, marad a szenvedés, a fölött pedig fokonként fél algopyrin. Utánakérdeztem a gyerekorvosunknál és a torokfájásra nyugodtan szopogatható 4 óránként a srepsils de nem lehet a neocitrán és társait iszogatni. Amennyiben tényleg ramatyul vagyunk, és nem bírjuk tovább napi egy bögre neo citrán, de semmivel sem több. Kérdés, hogy az az egy bögre mennyit használ?!:)) A további betegségek esetén pedig mindenképpen beszél a gyerekorvosoddal vagy védőnőddel.

 

Amennyiben, ne adj’Isten ügyeletre kell vinned a picit, akkor a gyerek orvosi ügyeltre menjetek. Ne a felnőttre! Érdeklődd meg jó előre ezek helyét és rendelési idejét.

 

A 6. hét után időszak, a gyermekágy vége. Ilyenkor vissza kell menned a nőgyógyászodhoz, hogy megnézze minden rendben van-e a méheddel, kellő gyorsasággal gyógyul és húzódik vissza. Nagyjából fél évvel a pici születése után pedig az évenkénti rákszűrést is ejtsd meg! Hiszen ha 9 hónapos terhességed előtti időszakban voltál utoljára szűrésen, akkor már jó ideje letelt az 1 év!

 

Menstruáció egy más kérdés! Van, akinek a szoptatás alatt is van, van akiknek nincs ...  no, nekem nincs! (ez nem jelenti azt, hogy nem eshetsz teherbe újból! csupán 70%-os védelmet jelent!!!) Egyenlőre, bár nekem a PCO miatt ki tudja mikor is fog megjönni, de a Lili váratlan érkezése miatt már nem bízok semmiben és senkiben. Azt tudom, hogy léteznek a szoptatási időszak alatt szedhető fogamzásgátló tabletták, de azokról azt mondják, hogy elsósítják az anyatejet. Másrészről pedig nem is látom értelmét, mert mint említettem az első 6 hétben örülsz, ha az ágy láttán aludhatsz, nem pedig szeretkezhetsz. A szoptatási időszak után is léteznek speciálisan erre az időszakra, ill. hormonszintre kifejlesztett tabletták, de ezekről nem tudok többet.

 

Alvás! Az egyértelmű, hogy az utolsó trimeszterben állandó jelleggel fáradt vagy. Egy könyvespolc lerámolása és annak letörlése egy egész napos program volt. A ruha kiteregetése szintúgy. Nagyon fontos, hogy sokat pihenj, hangolódj a szülésre. Készülj az első 3 hét alvásmentes időszakaira! MOST készülj fel, hogy az első, nagyjából 6 hét alatt a baba bármennyit képes aludni, bármikor képes enni, napszaktól függetlenül. Nincs semmiféle rendszer az életében!

 

Amire nagyon figyelj - és néha megszegtem ezt a szabályt és fogtam a fejem – hogy napközben 3 óránál többet NE aludjon a babád! Ébrezd fel, csinálj vele bármit, de ne engedd. Éjszaka pedig bármennyit aludhat! Ez azért is jó szabály, mert napközben van elég időd és te sem vagy még annyira kimerülve, hogy ne legyél képes szoptatni őt. Másrészről a sokáig hagyod aludni akkor este nem fog, márpedig az estére szükséged van. Pihenned kell! Én nagyjából a 2. hét után mertem felébreszteni őt és azt mondani, hogy:

 

Tej, tojás, tejföl, lusta Lili kelj föl! J

 

 

A baba a születését követő 3 napját nagyrészt alvással fogja tölteni. Neki is szüksége van arra, hogy kipihenje a szülés fáradalmait. Enni is csukott szemmel esznek, gyakorta elalszanak majd a ciciden. A cicin való altatás megint megosztja a világot. Én személy szerint csak az első 3 hétben engedtem neki. Így is gyakorta megesett, hogy rá 10 perccel felébredt és követelte a neki kijáró ételmennyiségét. Ez egyrészt fárasztó, mert a már elpakolt cicit elő kell venni, a babát a különböző féle szoptatási pózba „hajtogatni” és újra nekileselkedni. Időrablás és szerintem a babának sem jó. Vagy eszünk, de akkor eszünk rendesen vagy alszunk. Én erről gyorsan leszoktattam. A védőnőnek volt egy nagyon klassz praktikája a szopás alatti elalvás megakadályozásra. A talpa közepébe nyomta a körmének a hegyét – no, nem kell félni nem brutális módon – és Lili azonnal megébredt és folytatta a szopizást. Ezt addig kell csinálni azoknál a babáknál, akik hajlamosak a „cicin lógásra”, amíg a cici ki nem ürül, vagy ameddig a baba azt nem mondja, hogy jól lakott.

 

Hogy mennyit egyen a baba ez szoptatás alatt? Nos, fokozatosan, hétről-hétre kell egyre többet szopiznia, feltéve, hogy az anyának van teje. 3 hetes koráig mi 30 dkg tejet ettünk, aztán ez felszökött az idő hetenkénti múlásával 40-re, 50-re, 70-re. Később jönne a 100 és a 120 dkg, de odáig nekem nem sikerült eljutni, tejkapacitás kiesés miatt. Ha a babád az első egy hónapban hetente 10-15 dkg-kat hízik, nagyon jól csinálod azt, amit csinálsz. Ez a szám egy hónapos kór után 20-25 dkg-ra fog felszökni. Nagyon jól „ellenőrizheted” szoptatási munkádat, ha megnézed a kis combocskáját. A kis ceruza vékony combocskákon szépen lassan megjelennek, és egyre nagyobbak lesznek azok az imádnivaló hurkácskák. Legyen otthon egy 20 kg-ig mérő szobamérleged, mellette egy papír fecni egy tollal, hogy fel tud jegyezni a hetenkénti hízás adatokat, ill. az első 3 hétben az egyik deles etetéskori kiszívott tej dekában mért mennyiségét. Hogy miért a deles? Napközben termelődő tej – az okosok szerint – délben a legtáplálóbb, legzsírósabb. Este pedig a legtöbb, ezért ne lepődj meg, ha azt tapasztalod, ami nálunk is volt, hogy napközben 4 etetés közül kettőnél szükség volt tápos kiegészítésre, 2-nél nem, de éjszakánként soha nem volt szükség kiegészítésre. Ugyanis akkor – észre fogod venni – van ideje a szervezeted az alvás ideje alatt feltölteni a raktárakat és több tejet tud lövellni a baba szájába, hamarabb jól lakik és visszaalszik. Persze van, akinél ez az éjszakai metódus nem működik és fel kell kelnie a tápszert elkészítenie.

Az 3 hétben naponta egyszer mérj egy meztelen súlyt. Jegyezd fel magadnak, majd az első cicit követő böfike után tedd rá a mérlegre, ha jól bekapta a cicit és evett rendesen, akkor 10-20 dkg közötti súlygyarapodást kell tapasztalnod. Ez a köztes súlymérés azért is jó, mert így megébred a baba és kész a második cicire, teljesen éber állapotában. A második cicit követő böfizés után is mérd meg, ekkor egy kicsivel kevesebb, de hasonló értékeket kell látnod. Így nyomon követhető, hétről-hétre hogy hogyan gyarapodik a tejed és a hetente egyszeri, fürdés előtt lemért kontroll súly is fejlődést fog mutatni, kifújhatod a levegőt, jól dolgoztálJ . Nálunk már hagyománya van a vasárnaponkénti, esti súlymérésnek. Összegyűlik a kiscsalád a mérleg mellett és apa nagy büszkén feljegyzi a heti súlygyarapodásunkat. Amire figyelj, hogy nagy kánikulában az előírt heti hízások felét fogja produkálni, normális. Az izzadság miatt kevésbé híznak. A másik dolog, hogy a születési súlyotokat a 6. hónapig meg kell dupláznotok. Mi 3630 gr-al születtünk és 4. hónapra már a 6100 gr-nál járunk. Mindig hozza a minimum 20 dekás hízásokat, kivéve a nagy kánikulás hetekben.

Az az aranyszabály – de minden baba más igényű – hogy 6 hetes koráig a baba 2 óránként eszik, utána törekedjünk ezt 3 órára feltornázni, 4 hónaposan pedig 4 órára. Nekünk ez többé- kevésbé sikerül, jelenleg valahol a 3 és a 4 óra között vagyunk. Azonban ha keservesen sír és megnyugtathatatlan, nyugodtan tedd vissza a cicire, annál jobb nyugtató nincs a világon.

Tápszeres kiegészítés mennyisége szintén az idő előre múlásával növekszik. Kb. az első 3 hétben nagyjából 30 ml-et szívott a cumisüvegből, de volt mikor két korty is elég volt. A nyugtalanságából és hogy kiszívja, az üveget fogsz tudni rájönni, hogy legközelebb egy kicsivel többet kell majd csinálnod. Az adagolás a doboz hátulján látható, ettől el lehet térni. Most, hogy már nincs tejem, kb. 120 ml és 150 ml közötti mennyiséget készítünk, nagyjából a korának megfelelő mennyiséget.

 

Azokban az időszakokban, amikor a baba éber, nagyjából fél óra elmúlt az evést követően lehet tornáztatni, masszírozni. Nem baj, ha sír a baba az első pár hétben, ha hasra fekteted, minden nap egy fél-egy perccel tovább tartsd hason. Vannak olyan babák, akik pedig kifejezetten hason szeretnek lenni. A hason fekvés fontosságát egy korábbi bejegyzésben már említettem. A baba masszázst is próbáld a nap mindig ugyanazon időszakában elvégezni, a rutinmozdulatokon, a szokásokon, a menetrenden ne változtass. A babák nem viselik túl jól a változást.

 

Naponkénti fürdetési rendszerben élünk. A mindennapi rutin nagyjából a 6 hétre tudatosul bennük. Akkor már kezd fejlődni a kis személyiségük, a tudatuk, egyre mozgékonyabbak, kontrollálni próbálják mozdulataikat. 4. hónapra pedig már kifejezetten szeretjük a fürdést. A köldököt hidroklorofines babapúderrel szórjuk, felemelve a köldökcsonkot, aztán kicsit csavargasd is meg, hogy egyre jobban fellazuljon. Máshova mi nem használtunk púdert, csak most a nagy kánikulás melegben a nyakára és a hónaljára szórtunk belőle. A nyaka kis redőcskéiben szépen ott tud maradni a felböfizett étel, a szöszmöszök, amiket a hason fekvéskori tornamutatványok alatt szedd össze és a tegnap esti baba púder maradványa.

 

A lábkörmöket nem érdemes vágni, a kapálózások és a rugdalózókban való lét során szépen lekopnak. A körmöcskéket íves és vékony pengéjű ollóval vágd, mikor alszik. No, ez nálunk eddig nem sikerült. Tuti mindig felébredt rá, még a legmélyebb álmából is. Mi játék közben, még apa eltereli, a figyelmét gyorsan levágjuk. A fülbe semmivel sem szabad benyúlni, a zsír távozik magától. A fürdetéskor befolyó víz is, nem kell rángatni a gyerkőcöt!:) Az orrát egy oliva olajba mártott fülpiszkálóval tudod a legkönnyebben forgó mozgással kitisztítani.

 

Egyedül vagy szülőkkel? No, ezt döntsd el te magad! Elmesélem mi hogyan állunk eme kérdéshez. 5 hónapos koráig szeretnénk, ha a kiságya a mi szobánkban lenne, velünk aludjon. DE nem a mi ágyunkban velünk, hanem a kiságyában velünk. Fontos, hogy a baba tudja, hogy az az ő helye, a maga kis birodalma ahol senki sem zavarja, egy biztos pont. Csak és kizárólag a hajnali első etetéskor vettem magam mellé és hagytam, hogy ott lustizzon apával. Ez nagyjából a 2 és fél hónapos koráig volt megengedett, ugyanis akkor még elegendő volt a tejem arra, hogy vissza is aludjon. Most reggel fél hatkor kinyílnak a kis csipás szemecskéi és semmi pénzért nem hajlandó visszaaludni, inkább csak dumál és játszik apával. Nagyjából 9 óra magasságában alszik egy kb. 2 órát, majd a 11 órás etetés következik. Nem szeretném, ha a gyerek csak a mi ágyunkat ismerné, a sajátját pedig nem. A másik, hogy tönkreteszi a házaséletedet! Hiába mondod, hogy majd beteszed a kiságyba, ha apa szeretne valamit! Felejtesd el, tutira felébred, mert a babák valami furcsa ösztön miatt, ha alvás ideje közben fel is ébrednek és nem a megszokott, elalváskori helyében találja magát sírással vagy nyűgölődéssel jelzi azt, ami mint tudjuk nem alapfeltétele annak, hogy lefeküdjünk a párunkkal. Az 5 hónapos kor pedig nemes egyszerűséggel annak köszönhető, hogy jelenleg készül a külön kis szobácskája, a maga kis birodalma. Szeretném még akkor elválasztani az alvási részt a szülői hálótól és azok közelségétől, amikor még nem alakul ki a függés benne, nem emlékszik az ezt megelőző időszakra, nem ég bele a kis tudatába. Hogy merem-e majd egyedül a szobában hagyni? Persze! Erre találták ki a babatelefonokat! Azok a babák, akik olyanok, mint a Lili, hogy este 9-től fél 5-ig vagy fél 6-ig alszanak pont érettek szerintünk a külön szobára. Nekem sem kell már 2 óránként etetnem, az agyam pedig valami ősi ösztön folytán tudja és felébred, amikor fél 3-kor kezdődik a szokásos forgolódása és a cumit adva a szájába édesdeden alszik tovább. Ne engedj a kísértésnek akkor, sem amikor beteg lesz a pici. Nagyon sok anyukával találkoztam, akik most már bánják, hogy a betegség alatt beengedték a picit az ágyukba, vagy csak a szobájukba a földre lerakott matracra! Onnan kirobbantani nem lehet őket, csak sok-sok álmatlan éjszaka és megannyi könny útján! Nem egy csajszi vallotta be, hogy közvetlenül ennek volt „köszönhető” a házasságuk felbomlása. Jómagam nem vagyok házas, de ugyanúgy párkapcsolatban élek A férfival és nem célom a teljes elhanyagolása. Mindenkinek megvan a maga helye, mindennek megvan a maga ideje.

Ne értsétek félre, nem fekszünk le minden este és hogy a papír is viselje a mondanivalóm, huncutkodunk, mint a nyúlak. Lili mellett leginkább az alvás, amire gondolsz, ha az ágyikót meglátod, de ez is idővel szépen lassan megváltozik.

 

Játékok! Mindig kérdezik az érkező vendégek, hogy milyen játékot hozzanak Lilinek! NE PLÜST! A világ leghaszontalanabb játékai közé tartozik! Hiszen egy napig sláger és a baba nyelve összeszedi a belőle, róla lehulló szöszöket. Felesleges és megint csak felesleges! Azért, hogy a polcon sokasodjanak és a gyerek le se vegye őket?! Bőven elég annyi, amennyit egy kezeden meg tudsz számolni! Tedd a szíved a kezedre, te mennyi plüss állatkával játszottál napi szinten? Jó, ha egy, de az sem napi szinten, nah ügye!

 

Utazással kapcsolatban csak annyit, hogy nálunk problémamentes. DE gondolom minden baba más és más. Termoszban elhelyezett cumisüveg, benne a tápszer és miénk az országút. Mindig vidd magaddal a kis zacsiban a tápszert és egy baba vizet! Sosem tudhatod mikor és hol kell majd ételt csinálni neki, a kocsiban elfér, a babakocsiban szintúgy! Nem feltétele az autó. Nekünk már kétszer volt ez a kis trükk a hasznunkra. Hiszen hazafelé megláthatsz valamit, vagy beugornál még valahova, de a kaja már szűkös és a gyerkőc is kezd éhes lenni, ezzel ez kiküszöbölhető. No, ez a praktika nem szükséges, ha tejcsárda vagy és bárhol, bármikor képes vagy a szoptatásraJ Mázlista! J

 

Ha nyár, akkor szúnyogok! Nagyon jól viselik a konnektorokba dugható VAPE és RAID szúnyogriasztós kütyüket.

 

A mostani légkondiktól sem kell félni, már akinek van. Nálunk a következőképpen alakult. Igyekeztem első körben csak hozzászoktatni őt, mi is ez. 26 fokot állítottam be, a fújási erősséget a legkisebbre vettem és be lehet állítani, hogy csak a szoba felsőbb részében keringesse a levegőt, ezzel a huzatérzése is kiküszöbölhető. Először akkor mentünk be 5 percre, amikor előtte lehűtöttem a szobát és kikapcsoltam a szoktatás idejére kissapkában. Majd ezt emelgettük 5 percekkel, végén már sapi nélkül voltunk a szobában. Mivel a 26 fokot szokta meg, ezért az autóban is ez a hőmérsékleti érték van beállítva. Semmi megfázás, semmi takonykor, csak időt kell szánni rá és minden szépen megy a maga útján.

 

Mit igyon a gyerkőc, ha odakint hatmillió fok van? No, erről is megoszlanak a vélemények. A védőnőm – megjegyzem, teljesen igaza van – a vizet ajánlotta. A mi Lilink egészen a múlt hétig egy csepp vizet sem volt hajlandó leküldeni a torkán. Öklendezett és fintorgott. A baba teát is addig nem itt, amíg egy fél teáskanálnyi mézet (a méz is allergén, ezért nagyon óvatosan) nem tettem bele. Vannak a HIPP és hasonló babakaja márkáknak különböző gyümölcslevei, hetente egyszer szoktam neki adni, amikor aznap nagyon szépen viselkedett vagy valamiért jutalomban szeretném részesíteni. Máskülönben a víz! Hogy miért? Mert gyakorta látjuk, hogy a rostos, cukros üdítőre szoktatott gyerek nem eszik, nem reggelizik, ebédel, vacsorázik rendesen! A víz a szomjoltó és kész! A többi nem oltja a szomjat, inkább étvágyelnyomó, de ezt a marketingesek nagyon jól burkolják, elvégre ez a munkájuk.

 

Végül, de nem utolsó sorban: kórházi táska!

Nagyon sokan álltok éppen szülés előtt, nagy izgalommal készültök a NAGY NAP-ra! A Szent Imrében a 2 táskás megoldás játszott és nagyon helyesen. Egy kis táskában a baba cuccai egy nagyobban a mama cuccaival. A saját táskád tetejére tedd a papucsodat, hálóingedet és a kismama könyvedet! Alatta legyen a szőlőcukor és/vagy müzli, egy ásványvizes palack egy törcsivel. Alatta pedig a melltartóba helyezhető párna, a gátsebet gyógyító jeges akku, a mellszívód, a kis törcsid, a neszeszered, a reparon krémed és a hazamenős váltás ruhád legalul. Miért, mert mikor „becsekkolsz” át kell öltöznöd hálóingbe, aztán oda kell adnod a leleteidet, minden fontos dokumentumodat. Aztán vajúdás alatt szükséged van minden erődre ezért szőlőcukrot, müzlit majszolj és igyál és igyál és igyál! Minél többet iszol, a szöveteid annál rugalmasabbak lesznek! A kis törcsi azért kell h fájások alatt tud szorítani, tépni, harapni, bármi, ami segít! Vagy ha épp olyan kórházban szülsz, akkor a zuhany alatt a labdán ülve, kezedben a fürdőrózsával az alhasi részre engeded a vizet, másikkal dörzsölöd fájások alatt sokkal jobban elviselhetőbb az élet! Végül a szülés utáni élet kellékei következnek. A meginduló tejet fel kell szívni a párnákkal, a mellszívóval óránként rászívni a mellre, hogy beinduljon a tejed és azt, amit lefejtél odaadhasd a picinek, végül a hazamenős ruhád. Kérd meg apát, hogy a szülés után még jöjjön vissza hozzád egy karton ásványvízzel és igyál! Amíg a kórházban vagy napi 4-5 litert! Megéri, hidd el!

 

A baba táskája nem kell mást tenned, mint egy zacsi pelust, popsikrémet, és ha nem adnak a babának ruhácskát, akkor azt is. Mivel az ultrahangok alatt a baba súlya és mérete csak egy nagy átlagból számított semmi, készülj 3 különböző méretű ruhácskával. A különböző méreteket jól különítsd el őket egymástól. Vagy külön kiszacsiban legyenek, vagy gumizd össze. Fogalmad sincs akkor még melyik méret lesz majd az, ami valójában jó lesz a picikédre! Vihetsz egy póttakarót, kissapit is, ha esetleg huzatosabb a kórház. Két textil pelust mondanak, de vigyél duplán, mert ha leböfizi és te még nem tudsz elmászni sem a mosdókagylóig sem, hogy átöblítsd, nagy hasznát fogod venni! A babahordót, overált, vagy a hazamenős ruhát pedig hagyd meg a hazamenetel napjára! Én szépen bekészítettem a babahordóba ezeket és ráírtam egy sárga post-it-re hogy ezt akkor hozza magával, ha jön értünk. Felesleges pakolgatni, kerülgetni a kórházban a babahordót, meg a hazamenős ruhácskáit!

 

Nagyjából sikerült mindenre válaszolnom, ha lenne még bárkinek, bármiről kérdése az írjon, minden levélnek nagggggyon tudok örülni!:)

 

 

 

 

 

2013. június 21., péntek

Tollbamondás


 
Mint azt már sokszor említettem egy tüneményes Zsuzsi nénink van, a védőnk személyben. Nagyon korrekt, de nem diktátori módon próbálja friss szülőpárocskáit a gyereknevelés helyes medrében tartani. Amikor itt van,(minden második héten egyszer 2 órán át) tátott szájjal lessük és szívjuk magunkba a friss, éppen az adott kórnak megfelelő tudnivalókat, ismereteket. Sőt Marci szinte minden alkalommal jegyzetel és kérdésekkel is készül!!! Annyira imádom, amikor a kis papír fecnik előkerülnek a naptárából, rajtuk a kérdésekkel!:) Mivel folyamatosan járnak továbbképzésekre és velem egykorú fiát már felnevelte, 20 éves védőnői szolgálat áll a háta mögött, tud egy-két dolgot. No, ezzel nem azt akarom mondani, hogy a mi szüleink nem látnak el jótékony tudásukkal, csupán ezek az alkalmak pont erre valók. Az ő és a védőnői tudástárból szemezgetve építsük a mi kis világunkat Lili körül. Egyik sem kőbe vésett szent írás, inkább csak praktikák, megfigyelések, jó tanácsok, de szerintem, ha anya/apa vagy, vagy majd leszel, nem árt az agyad kis szegletében ezeket az infókat elraktározni.

Meglepődve hallgattam anyu egyik telefonhívásakor, hogy odahaza Kiskunlacházán nem jár ki a védőnő 2 hetente a kis védnökéhez, a gyerekorvos sem látogat. Ott kénytelenek, esőben-hóban felcuccolni és ellátogatni hozzájuk. ( jah és erős a gyanúm, hogy a budafoki dokinak és védőnőnek több gyerkőcre van gondja, mint egy vidékinek…) Én nagyon szerencsének mondhatom magunkat ebből a szempontból, bár nem értem miért nem ez a rendszer odahaza is, ugyanannyiban lenne a lacházi védőnőnek és orvosnak házhoz menni, mint a mieinknek. Nem kellene a bacikkal teli váróban ácsorogni, várakozni stb. Igaz az is, hogy a 2. 3., 4., havi oltáskor nekünk is le kellett menni a doktor úrhoz, de ez is egy csütörtök 12-14 óra közötti, amolyan oltási órák keretében valósul meg, amikor is csakis e korú gyerkőcök és szüleik vannak a váróban és a doktor úrnál. Ezt leszámítva a gyerekorvosunk szintén 2 hetente nézett rá Lilire. Ilyen alkalmakkor tüzetesen megvizsgálta, felhívta a figyelmet a levegőztetés, a hason fekvés, a vitaminok és a szoptatás fontosságára. Lili kezdetben nem akadt fent a látogatásin, mostanság – hogy már nyúl a dolgokért és éjjel-nappal figyel, dumál, gagyog, játszik mindennel és mindenkivel – egyre jobban érdeklődik. J

Kérdezhetitek sokan, hogy ugyan mi újat tud mondani a védőnő a 2 hetente tartandó 2 órás találkáinkkor?! Nos, sokat! Mindig van éppen valami, amiről beszélni kell, kérdezni mindig tudunk (erre akkor jöttünk rá, amikor egy tokaji kirándulásunkkor megálltunk a Domony-völgyi Lázár testvérek által üzemeltett lovas tanyán. Itt a frissen sült pogácsa, egy kupica pálinka elfogyasztása után egy órás lovas kocsikázás következett a Domony-völgyi dombok között és ezen idő alatt egyfolytában csak kérdeztünk a lovas kocsit vezető lóápolótól…vagy, hogy mondjam?!) . A legutóbbi két alkalomkor ezekről:

Akkortájt küszöbön állt a pempős ételek, gyümölcsök bevezetése Lili étrendjébe. Én már olyan izgatott voltam emiatt, hogy már egy hónappal ezelőtt megvettem a Libriben a Kismama újság speciálisan a babákra kifejlesztett és megírt szakácskönyvét. Nagyon-nagyon ajánlom a könyvet, aki tudja, vegye, meg aki nem, az rendelje meg a neten. Olvasmányos, kis történetekkel, és nagyon klassz ételekkel (bár ő a 6. hónaptól főz, mert addig elviekben csak anyatejet kaphatna az a baba, akinek az anyukája tudja szoptatni. Aki nem tudja, és tápszeres kiegészítésre szorítkozik, azok vegyék úgy, hogy a 4. hónaptól) amik nemcsak a baba számára finomak, hanem az egész család számára.

A címe: A Kismama Babakonyhája
Írta: W.Ungváry Renáta
Ár: 3900 HUF

Ha már a könyveknél járunk, ajánlanék, egy másik könyvet aztán folytatom a témánkat. Ez Vilma McClure: Babamasszázs c. könyve. (ő volt a világon az első, aki leírta és alkalmazta és nevén nevezte a baba masszázst!) Képekkel illusztrálja a baba masszázs lépéseit (anno, mikor még Lili pocakban volt, a Babaváró szervezett ilyen tanfolyamokat, minden percét élveztük és alkalmazzuk is a mai napig) egy kis történeti bevezető után. Azonban ez is nagyon olvasmányos, érdekes, és ami a legfontosabb, hogy az apukáknak is hasznos. Tudjuk, hogy kevés kivétellel, de nem szeretnek olvasni, csak a képeket nézegetik meg. Nos, ebben magának a masszázs technikáknak a lefényképezett lépései láthatóak. Elsőnek egy babán gyakoroltunk, aztán jöhet az igazi baba. Az általános masszázs mellett a hasfájós, lázas, orrfolyós, koraszülött, látás-, ill. halláskárosult babák és az örökbefogadott babákra vonatkozóan is találunk hasznos praktikákat. Mi minden ébredés után, elsősorban a lábikóját, hátát, és evés után a pocakját szoktuk így „simogatni”. Lekopogom, eddig egyetlenegyszer sem kelt fel úgy, hogy sírt volna, mindig teli vigyorral köszönt minket és a hasfájással sem kellett soha megszenvednünk. A könyv a Libriben 2990 ft.

Szóval, visszatérve a témánkhoz, ételek. Számomra nagyon fontosak voltak a jeles fordulók, ünnepek, mert később könnyebb hozzájuk emlékeket párosítani és azokat visszahívni. Jelentsen ez akár szülinapot, évfordulót vagy csak az első kanalas étkezésünket. Most sem történt ez másként, megvárva a 4 hónapos kort 4 kanál alma-banán püré elfogyasztását sikerült megörökítenünk a későbbire. Nagyon sokat fintorgott, de nem is az volt a cél, hogy egyből megegye az egész üveget. Ahogyan azt a védőnőnktől is hallottuk, 4-5 kanálnál többet nem fognak enni, lassan, lépésről-lépésre kell az új ízekhez hozzászoktatni őket. Remek kis videó lett, időm engedi egyszer majd feltöltöm.


Addig még nem jutunk el a teljes üveg bepuszilásáig, lehet a doktorúrral felíratni Milumil Sinemil,  HA 4+ hónap, ételallergia és intoleranciában szenvedő csecsemők ételét. Édeskés ízét a rizs és a szentjánoskenyérmagnak köszönheti. Ez az ún. átvezető tápszer. Lassanként egy-egy étkezést lehet vele kiváltani, sokkal édesebb, mint a Milumil HA Start optima tápszer, Lilinek nagyon ízlik. Vízzel kell kikeverni ezt is, lehet kiskanállal is és cumisüvegből is kínálni. A kisebb babák, a dobozon látható ismertető alapján, az elején a hígabb, cumisüveges verziót kedvelik. Érdemes ezt is receptre íratni, mert közel 1000 ft-ot tudsz így spórolni. Továbbra is fontos ismeret, hogy ha egy baba HA, azaz hypoallergén tápszerrel indítja kis életét akkor a későbbi átvezető és a későbbi, nagyobb korcsoportnak ajánlott tápszerek is HA jelölésűek legyenek. Jobb a mamának és a babának is. Mivel ezek a tápszerek tehéntej alapúak, amit a babák gyomra nagyjából 1 éves kor után tud csak lebontani, eléggé megterhelőek. Ennek jellegzetes tünete a koszmó. A koszmó nem más, mint pikkelyes felpattogzások a fejtetőn, homlokon és a fülek mögött. Nem kell aggódni, ha ilyet tapasztalunk a babánknál, a tápszer és mama által elfogyasztott tejtermékek az anyatejjel átjutva kis szervezetében ilyen reakciókat váltanak ki. A BABE termékcsalád, koszmó elleni samponja kiválóan kezeli ezeket a pici, puha, felkunkorodó pikkelyeket. De visszatérve, a fehérjelánchoz. A HA tápszerekben módosítják a tejfehérjék szerkezetét, aki kémiában jártas biztosan érti azt a kifejezést, hogy több apró részre tördelik őket a könnyebb emészthetőség kedvéért. Azonban hiába minden kémikusi igyekezet, a pocakjuk még nem képes teljes mértékben lebontani, ezért is láthatunk a kakis pelusban a sárga, hígan folyós kaki mellett kis fehér gombóckákat.
Jelenleg tehát átvezető tápszert is kap Lili, minden 11 óra körüli etetéskor, aztán a tegnapról megmaradt barackos-almás pépből kap pár kanálkával hogy ne romoljon meg, ha már a kíváncsiság nem engedett és kibontottam. Megjegyzem nagyon fincsi, én megenném a helyében az összeset!:) DE minden tápszer ill. üveges pép előtt csak és kizárólag, minden etetésre vonatkozóan cicizéssel kezdünk. Nos, az anyatej megint megér néhány bekezdést!

Születést követően a babát kb. 5 percig engedik szopni, hogy ő is megnyugodjon, beinduljon a szopó reflexe és ezzel kellően ingerelje anya cicijét a tejtermelés megindításra. Az első 3 napban nagyon híg, tejfehér lötyi csordogál (talán inkább gyök kettővel csepeget) a ciciből, azonban ez az előtej létfontosságú a babának, ugyanis millárdszor több ellenanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint bármi más. (Lepipálja az activia bifiduszait is…ezt csinálják utána) Ez pótolja számára a szülés alatt elégetett kalóriákat, maximálisra tölti vitamin raktárát. Egyébként érdekes tény, hogy teljesen feltöltött vasraktárral születnek, amit a 6. hónap végig elhasználnak, ezért is fontos a vastartalmú ételek adása a későbbiekben, de erről a fent említett szakácskönyven is olvashattok.
Nagyon nagyon nagyon nagyon fontos és milliószor fogod hallani jövendő anyuka, hogy szoptass és szoptass és szoptass az első 3 napban szinte állandó jelleggel. A cicid nem fogja bírni, kirepedezik, nagyon érzékeny és sebes lesz, mert egy számodra láthatatlan kéreg nő a mellbimbóra, védve a baba nyál okozta felázástól, és mert nincs hozzászokva hogy valaki állandó jelleggel, az elején 20 percen át szipolyozza. Azonban ha már a szülést túlélted ez piskóta lesz ahhoz képest. Fontos, hogy minél többet és többet ingereld a melledet azért, hogy a tejtermelés beindulhasson, a babád kórházi tartózkodása alatti súlyveszteség megálljon, és újra gyarapodni kezdjen. Születési súlyának csak a 10%-át veszítheti el ekkor, a további fogyás további kórházban töltött napokat jelent. Hidd el nekem, semmi sem jobb, mint onnan kijönni, mihamarabb, ezért hát ne sajnáld az éjszakáidat is, bár a baba sem hagy majd pihenni, követeli a 2 óránkénti etetést, sőt ha kicsit nyűgösebb, akkor is tedd cicire. Hidd, el megéri a kemény munka, mert a 3 nap hajnalán úgy ébredtem, hogy nem férek el a cicijeimtől. Megduzzadtak, megteltek tejjel, napról napra egyre több és több tej képződött.
Sajnos ez az állapot nem tartott sokáig. Napról-napra, hétről-hétre egyre jobban apad. Honnan veszed ezt észre, ha pl.: nem is érzed, hogy folyik a tej a gyerek szájába?! Mert a szoptatások egyre rövidülnek, a cicik már tapintásra sem olyan kemények, a baba előbb kezd el mozgolódni, öklelni a cicid, további tejleadásra sarkallva. Nagyon fontos, hogy rengeteg vizet igyál, mert ha nem iszol naponta 4 liter vizet, akkor ne is álmodozz arról, hogy beindul a tejed és később otthon is lesz. Célszerű egy karton vízzel kórházba menni és inni és inni. Itthon minden héten egyszer Marci feltankol nekem 5 rekesz ásványvízzel, ami itt van a szobában velem, hogy mindig kéznél legyen az utánpótlás. Ingerlésként a mellszívó, masszírozás és meleg vizes tömlő is nagyon sokat segíthet. Azok, akik nagy mellmérettel születtek örüljenek, nagy mellből több tej tud jönni.
De visszatérve rám, az egyre kevesebb tejem már odáig apadt, hogy alig 4-5 kortyi / cici tejet tud szívni Lili a tápszeres etetések előtt, amolyan nosztalgikus megnyugvás gyanánt, többre már nem futja. Saját káromon tanultam meg, fogadd meg hát te is, hogy nagyon figyelj arra, hogy a szoptatás alatt egy beteg ember sem legyen a környezetben, ugyanis a láz elhajtja az anyatejet. (ha ilyen van és van rá mód, akkor utazz el a nagyihoz vagy bárkihez ahol nincsen beteg) Nekem sikerült, a családon végigsöprő torokfájásos, náthás, lázas nyavalyán átesnem, azóta a melleim nem telnek meg tejjel és az előállított mennyiség is drasztikusan lecsökkent a fenti 4-5 kortyi mennyiségre. Mivel szoptatsz, nagyon lázcsillapítót és fájdalomcsillapítót sem szabad szedned, ezért ez a 2 nap 39 fokos láz, sajnos megtette hatását. (Azért egy fél algopyrint bevehetsz, de tulajdonképpen a szarnak egy pofon má’bocsánat!) . A célom mindvégig az volt, hogy a 4 hónapig kihúzzam a szoptatást és sikerült is. További szoptatás csak azon múlik, hogy meddig termelődik még, mielőtt végleg elapadna. Figyelve a tendenciát, nagyjából egy hónapot adok még a ciciknek, aztán teljesen elapadok. DE addig is örülök, hogy ezt a keveset is kiszívhatja, mert sokkal jobb ez a babának, mint a tápszer vagy más anya anyateje. Ez speciálisan neki lett biológiailag kikeverve, az ő szájízének és nem kell attól tartanom, hogy más anya anyateje esetén hasfájása lehet, mert nem megfelelően étkezett. Tehát az én véleményem, hogy mindenki addig szoptasson, amíg csak tud és tegyen meg minden telhetőt ( gyakori szoptatás, maradék leszívás, homeopátiás bogyók, moremilk tabletta, tejszaporító teák, és a masszírozás) azért hogy a tej szintje fennmaradhasson. Ha ez a sokszori nyüstölés után sem sikerül ne keseredj, akkor is szép munka volt!

Mivel az egész család beteg volt nem volt kérdés, hogy Lilinél is hamarosan felüti fejét a bacilus. Hatalmas mázlink volt – szerintem – hogy azon a csütörtökön kaptuk meg a 3 hónapos oltást, amikor én kezdtem belázasodni. Véleményem szerint az akkor kapott ellenanyag löketnek köszönhetően egy kisebb orrfolyásig futotta a benne is gyökeret verő bacilus. Így hát elő az orrszívót és porszívóval minden reggel és lefekvés előtt (érdekes módon napközben nem volt taknyos) kiszívtuk az orrocskáját, aminek a menetét és technikáját szintén a védőnőtől tanultuk meg. (vicces, hogy az én anyukám a mai napig nem tudja végignézni ha, szívják egy baba orrát). Első és legfontosabb, hogy nem fáj a babának. Ha nem hiszed, próbáld ki magad, ha taknyos, vagy ha nem. Tényleg nem fáj. A porszívóba dugott orrszívó a kialakításának köszönhetően maga szabályozza be a vákuumot. Nem fogja a baba agyát is kiszívni!:) A második, hogy felválta szívd az orrát, néhány pillanatig, máskor pedig fogd be az egyik orrlyukat, majd a másikat. Mivel átlátszó, kimosható szívó fejecskéje van, látod, a felszakadó és a csőbe távozó takony mennyiséget és közben bőszen dicsérheted piciny kis gyermekedet, hogy mennyire ügyes! Lili csak pislog és grimaszokat vág, szerencsére nem bömböli végig. Harmadszor, használj fiziológiás sóoldatot vagyis Stérimar orrspray-t. Patikában kapható, kicsit kell a baba nózijába fújni és máris látszik az eredménye, bugyborékolni kezd az orra, 10 percre rá már szívható is a porszívó-orrszívóval. Ez a taknyosabb időszak a másfél hetet követően kezdet kicsit kényelmetlen lenni és aggódásra is adott okot. Ugyancsak védőnős praktikák következnének az elhúzódó náthára.

Cebion C-vitamin cseppek (nagyon citrom ízű kis olajos állaggal) amiből naponta 10 cseppet kell a baba szájába cseppenteni. Nálunk látványos volt a javulás. Cseppentést követő napon már csak reggel, egy iciri-piciri kis szívásra volt szükség, harmadnapra pedig el is múlt. Azóta is naponta cseppentünk, 10-et a baba, 20-at anyu és apu. Ameddig kitart, az üveg addig használjuk, aztán meglátjuk szükség van-e rá. Mindenesetre szerintem írattasson mindenki magának, a hűtőben, szobai szekrényen, kis patikus szekrénykénkben elfér, és ha kell kéznél a segítség.

A másik a hideg párásító. Ez egy kicsit megterhelőbb a pénztárcának, mint a vitamin, de azt állítják azok, akiknek van, hogy megérte. A nagyon mélyről, hurutosan, sokáig köhögéstől szenvedő babáknak ebbe a párásítóba paxirazol port tesznek, amivel együtt a baba egyből a tüdejébe tudja szívni az orvosságot. Ott hat ahol kel! Hosszas használat esetén, a tárgyakon nyálkás valami képződik, ezért célszerű a fürdőszobában használni! (meg ne kérdezzétek miért, a védőnőnek van és ő tanácsolta) hogy miért kell párásítani? Mert amikor egy baba náthásabb akkor egy idő után, a száraz szobalevegőn kiszárad az orrnyálkahártyája és ezért betaknyosodik a pici. Ha párás a levegő, akkor sokkal könnyebben veszi a levegőt. Egyébként azóta egy kis tálka vizet mindig teszek a belső ablakpárkányra, hogy kellően párás legyen a szobája.

Nem tartozik közvetlenül a babaápoláshoz, de azt vettem észre, hogy a megmaradt gátmasszázs olajjal átkent, otthoni pedikűrözött láb sokkal tovább puha és bőrkeményedés mentes. :) A terhességi csík megelőző krémem (az a pár kenés, ami még maradt a flakon alján) pedig csodákat művel a könyökbőrrel:)

És amit Én kérek minden jelenlegi és jövendő anyukától, mert a falra mászom tőle: az oké hogy behintőporozzuk a kis nyakrészi hurkákat, a hóna alját, de minek öntjük nyakon a combocskáját, puncit/kukit is, miután felkentük a popsi krémet? Gondoljunk csak bele, hogy hogy összecsomósodik az a krém-hintőpor massza és zárja el attól a kis oxigéntől a popsiját, ami a pelenkán át beszűrődik. Nem egyszer láttam ezt és nem egyszer hallottam, hogy arról beszélnek egymás között az „ilyen okos” anyukák, hogy „Nem értem miért vörösödik ki a kis feneke, mikor hintőporral is beszóróm minden alkalommal???” – nah bumm, gondolkodjunk! :)





2013. június 19., szerda

Hemangióma




Nos, ez a cifra cím nem más, mint magának a puklinknak a becses neve doktori nyelven, ami ott ékeskedik Lili jobb homlokán. Nagyon jól megtanultuk már, mert akárhányszor futunk össze hasonló cipőben járókkal, gyerek orvosokkal, védőnőkkel mindenki köszönés nélkül azonnal rávágja, hogy: hemangióma! Azok, akik pedig nem jártasak ebben, felvont szemöldökkel, bizonytalanul, várva a megfelelő pillanatot rákérdeznek: ez a folt a homlokán el fog múlni?! Erre már egy nagyon jól betanult szövegünk van: szüléskor, mikor a medencecsont alatt bukik át a baba feje, valószínűleg megnyomhatta és ez a szövetes bevérzés lett azon a helyen. Nagyjából 3 éves koráig minden babának felszívódik, de jelenleg éppen specialista kezeiben vagyunk, hogy mielőbb meggyógyulhasson a kis buksija!

Eme bejegyzés szóljon, hát a puklinkról!

A történet ott válik izgalmassá az olvasók számára is, amikor is nagyjából az első hét végén az addig alig észrevehető kis foltocska elkezdett egyre erősebb vörösben pompázni és terjedni. Ekkor még nem volt dudoros, nagyjából egy hónapos kora után kezdett el púposodni. Kicsit rémüldözve, tele aggodalmakkal kérdeztük a védőnőt, hogy: ez vajon mi?! Mire ő se szó se beszéd, azonnal közölte a tényeket: két eshetőség áll fent! Az egyik, hogy lapos marad és ún. tűzfoltról beszélhetünk ami az élete végig megmarad és erős piros színben fog pompázni; a másik hogy ez egy érdaganat (nah ekkor dobban a szülői szív nagyokat) ami teljesen veszélytelen ( ekkor fújtuk ki az imént bent ragadt levegőt) ami az eső időszakban folyamatosan nő, púposodik, de 3 éves korára felszívódik. Tehát tulajdonképpen örülni kell, hogy púposodik! Legalább nem fogják az iskolában emiatt csúfolódás tárgyává tenni. Hiába, ezek a gyerkőcök már csak ilyenek! Szóval vártunk és vártunk, de a növekedése egyre gyorsabb lett, egyre több és több területet foglal el a kis buksijából, egyre nagyobbra púposodik. Persze, hogy nem hagyja nyugodni az embert, és már a védőnőnket sem. Ugyanis, minél korábban sikerülne elmulasztani eme puklinkat annál kisebb és halványabb kis paca maradna az ő kis homlokán a kezelések múltával. Belevágtunk hát az orvos és kezelési módok felkutatásának.

Védőnőnkhöz tartozó sok más baba közül, az egyik babának pontosan ilyen hemangiómája van. Bár neki nem ekkora, de ez most lényegtelen. Ők a Heim Pál kórház bőrgyógyászatán kaptak egy patikusok által kikevert propanorol krémet és 2 havonta fagyasztásos kezelésekre járnak. Ez az állami megoldás. A magán klinika, igaz pénzbe kerül, de nekünk ő a legfontosabb, ami nem messze tőlünk van (Kelen klinika) egy specialista dolgozik, aki éppen e puklik specialistája. Kisebb kerülő után sikerült egy bennfentes közreműködésével időpontot kapnunk, köv. kedd 10 órára. Hogy miért is választottuk a magán doktori kezelést! Nos, ez megint egy külön történet.

Történt ugyanis, hogy mi is felkerestük 2 hete a Heim Pál kórház bőrgyógyászát, bízva abban, hogy minket is felvesznek a fagyasztásos kezelések listájára, mint ahogyan a fent említett másik anyuka és kisbabája esetében. DE nagyot néztünk! Nem elég, hogy szeptemberig semmiféle előjegyzési időpontot nem adnak ki, az ambuláns rendelésekkor csupán 60 időpontot osztanak ki, ezért a telefonos diszpécser azt tanácsolta, menjünk oda minél hamarabb, ha nem akarunk lemaradni. Ki a fene gondolná, hogy ennyi gyerek jár a bőrgyógyászatra?! De a fekete leves ezután következett, ugyanis reggel 7 órakor adnak sorszámot, a rendelés pedig 8-kor kezdődik és csupán 11-ig tart, aki addig belefér, az belefér, aki nem, annak jó napot! (éljen az az okos, aki ezt kitalálta!:() Szóval szegény Lilikémet a reggeli fél hatos szokásos kelésünk után, még egy kis kocsikázás várta a Heim Pálig. Ott majdnem 2 órás várakozás után (persze nem 8-kor kezdte meg a rendelést a doktornő, hanem csak ¾ 9-kor) végre a doktornő színe elé járulhattunk. Bár ez szerencsére Lili napjában semmiféle felfordulást nem okozott. Bárhová is megyünk vele, a világ legjobb és legnyugodtabb babája! A kocsikázást pedig édesdeden végigaludta.
Szembetűnő a panaszunk, nagyon mondanunk sem kellett semmit, a már a bevezetőben említett módon reagált mikor meglátott bennünket! Ezt követően néztünk egy nagyot, amikor közli velünk, hogy 17.-én 11-kor jöjjünk vissza 3 napra Lilivel, feküdjünk be a kórházba egy propanorol gyógyszeres kezelésre, ami csodákat művel majd a mi kis Lilink puklijával. Én csak a szemöldökömet húztam, próbáltam minél több infót kiszedni a doktornőből, ugyanis erről a gyógyszeres kezelésről nem hallottam még semmi jót. Másrészről – és ebben szerintem minden anyuka egyet ért velem- egy 4 hónapos babát nem kellene engedni egy hónapokon át tartó gyógyszeres kezelésnek kitenni egy olyan dolog miatt, ami semmiféle érzékenységgel, panasszal, fájdalommal nem jár a picinek! Hiába adta a beutalót, természetesen mi nem jelentünk meg! Inkább az alternatív megoldást választjuk, mert lehet, hogy most semmiféle mellékhatása nem lenne ennek a kezelésnek, de ki tudja, hogy 10 év múlva mi lesz. Ami külön felháborító volt anyai szívemnek, hogy ez a propanorol készítmény a szívbetegek gyógyszere. Igaz, hogy 3 nap alatt elapasztja és hónapokkal később teljesen elmulasztja a pukliját érösszehúzó hatásának köszönhetően, de köszönjük ebből a megoládásból nem kérünk. Ami a leginkább bántó, hogy semmiféle alternatív megoldást nem kínált, nem tájékoztatott a fagyasztásos, lézeres kezelés esetleges menetéről, annak lehetőségeiről. Szóval Heim Pál, soha viszont nemlátásra!

Ekkor fordultunk Marci édesapjának gyerekkori gyermekorvossá lett ismerőséhez, aki a II. kerületben praktizál. Hihetetlenül jófej doki, csak ajánlani tudom, ha ne adj’ isten valaki odakerülne! Szóval személyes közbenjárásnak köszönhetően kaptunk egy időpontot dr. Tasnádihoz (ha jól emlékszem) aki eme hemangiómák specialistája. Jelenleg itt tartunk! Nagyon várjuk már a köv. hét keddet, és az ő véleményt Liliről, ill. a puklijáról. Igaz, hogy magán klinikai rendelése, de a pénz egy cseppet sem számít! Nekünk továbbra és mindenkor ő a legfontosabb!







2013. június 6., csütörtök

Titkok könyve, avagy az igazság odaát van




A mai bejegyzés szinte teljes egészében azokról a dolgokról szólna, amiről sem a szakirodalom, sem a nagymamáink, sem anyáink nem beszélnek. Kimondatlan dolgok, amiket tényleg csak akkor tapasztalhatsz, élhetsz meg a maga teljes valóságában, amikor átesel egy 9 hónapnyi terhességet követő szülésen.

Hiszen azt tudjuk, hogy fáj! Nagyon fog fájni, mondogatják sokan! Ezt megcáfolni nem szeretném, sőt megerősíteném én is, de mi van a szülés után? Miért nem beszélnek azokról a testi változásokról, fájdalmakról, érzésekről, amik ezek után következnek? Hiszen ha már sikeresen teljesítettük az evolúció által ránk ruházott legnagyobb és legfontosabb feladataink egyikét – nevezetesen, hogy megszültünk egy gyerkőcöt – nem érdemelnénk teljes képet róla? Miért hallgatnak? Nos, ezt a hallgatást törném meg itt, ezen sorok által. A könyvekben, újságokban, tévékben, rádiókban, sőt még magukról az anyukáktól sem hallani ezen dolgokról, pedig szerintem nem ártana tudni róla! Szóljon hát elsősorban ez a blog, az áldott állapotra készülőknek, kispapáknak, leendő kispapáknak és mindenkinek, aki szeretne többet tudni magáról az „azutáni dolgokról”, felkészülve és átlátva teljes egészében.

Leszögezném azt is, hogy ezeket a tünet együtteseket jómagam produkálom és veszem észre a napok múltával, közel sem biztos, hogy Te kedves olvasó/párod/barátnőd/jómagad ebben fog szenvedni, amikor odakerül(sz).

Nem célom a magasztalásunk, csak szerintem egy olyan fantasztikus és életre szóló csoda megszülésében vettünk részt teljes erőnkkel, amelyhez ezek után semmi sem fogható. Innentől a legnagyobb fájdalmat is kibírjuk, mert tudjuk, hogy képesek vagyunk rá! Nincs az a nehézség a jövendő életünk során, amivel ne birkóznánk meg! Tehát semmi más célom nincs, mint csupán a tájékoztatás, a figyelemfelhívás és a felkészítés.

Mindamellett itt az elején leszögezném, hogy minden érte van, minden percében imádjuk és szeretjük őket, az anyák szerepe ez, vállaljuk és boldogan teljesítjük nap, mint nap!

A lehető legőszintébb bejegyzésem, akik ilyen mélységű megnyilvánulást nem viselik (sex terén is) azt kérem, ne olvasson tovább!

A baba megszületése után a doktor megkért arra, hogy egy kis nyomással préseljem ki magamból a méhlepényt. Nagyon fontos, hogy minden kis darabkája távozzon a szervezetedből, mert ez később komoly szövődményeket okozhat. Magát a méhedet egy steril oldattal tisztítják ki (én ennek néztem). Pontosan lehet érezni amint egy nagyobbacska, tű nélküli injekciós tubussal felnyomják a vizet és mivel ki vagy még tágulva, ezért az azonnal, a bent maradt alvadt vérdarabkákkal, friss vérrel és méhlepény darabkákkal együtt kicsorog belőled és a lábaid közé elhelyezett fémtálkába folyik. Egyáltalán nem fájdalmas procedúra. Inkább vicces, mert ilyet eddig soha nem éreztem J. Az érzés maga tökéletesen megegyezik a beöntéskor tapasztaltakkal, annyi különbséggel, hogy a kisujjamnál is vékonyabb csövet dugnak fel a popódba és azon át érkezik kancsóból a víz. Nem kell aggódni, a várt „özönvíz” nagyjából 3 perc múlva érkezik, pontosan annyi időt ad a természet, hogy megtaláld a toalettet. A kellemetlenséget inkább az jelenti, hogy miközben fájásaid vannak kakilnod kell és később az ágyban a fajúdások alatt a megfelelő tágulási méret elérése közben, nem bírod elviselni, hogy háton vagy vizsgálatok alatt lábakkal a kengyelben kénytelen vagy feküdni és lazítani. Pokolian borzalmas fájdalmasak a fájások, de nagyon is igaz anyáink mondása, hogy idővel elfejti őket az ember. És tényleg! Napról-napra egyre halványabban emlékszem a fájásra magára, csak a tudat marad meg, hogy pokoli volt! Érdekes kemikáliás folyamatok zajlanak a fejünkben!

A másik titkolt igazság az, hogy mindig fájások alatt vizsgálnak meg. (szülés előtt az orvos pontosan fájások alatt nézi meg az ujjaival mennyire van a baba feje) Külön kérésük, hogy szóljunk a fájások érkezésekor és a kedves doktorok ekkor találják ki, hogy burkot repesztenek az ujjaikkal. Pokoli! Az, amikor a fájások alatt benned turkálnak leírhatatlanul fájdalmas és kellemetlen. Tulajdonképpen még össze is tehetnénk a kezünket, mert ha ezt a fájdalmat kellene elviselnünk órákon át – egyébként maga a fájások sem piskóták – akkor én felálltam volna és azt mondtam volna, hogy köszönöm szépen, én most távoznék. A burokrepesztést követően a maradék, nagyobb mennyiségű, nyálas, véres, véreres, alvadt véres híg folyadék is kizúdul és szintén a tálkában gyűlik össze.

A terhesség 7. hónapja végig azzal múlt, hogy pokoli derékfájást tapasztaltam. Megváltás volt a 8. hónapba lépni és úgy mozogni, hogy nem fáj olyan nagyon. Ez a fájdalom visszatér a szülés alatt, ezért is olyan kellemetlen a háton való vajúdás. Pokoli!:( (a derékfájás visszatér a szülés után is, mert a terhesség alatt a hát izmok megfeszülnek, a hasizmok elernyednek, minden súlyt a hátad és a derekad cipeli. Ezeknek az izmoknak kell visszaállnia az eredeti állapotokba, a kitágult medencecsonttal együtt, ami újabb fájdalommal jár)

Közel sem akarom újra érezni azt, amikor a szülés után, nagyjából este 10 óra magasságában (3 órányi egyhelyben fekvés, remegés után) elvánszorogtam zuhanyozni. A tüdőmet olyan kicsinek és kevésnek éreztem, hogy a törölközést meg kellett szakítanom egy wc deszkán való pihenéssel, annyira elfáradtam. Másnap délutánra kezdtem azt érezni, hogy visszanyerte eredeti méretét, már nem kell a baba miatt abnormális módon elhelyezkednie a mellkasomban.

Ennyit a legkellemetlenebb terhes-, és kórházi élményekről, most jöjjenek a szülés utáni hétköznapokban tapasztalt tünetek, érzések:


A gátmetszés után egy injekció kis csípő érzését kell csak elviselni - nem kell aggódni, nem fájdalmas -  a varrást már meg sem érzed. A szülés utáni kisebb vérzés is elviselhető, hiszen megedződtünk a hónapos vérzések során. A gátseb nagyjából 2 hét alatt begyógyult, kezdetben minden pisilés után hideg vízzel át kell itatgatni a felületét, hogy a húgysav ne marja. Nem tudsz a fenekeden megülni, vagy lyukas párnára ülsz, vagy a combodat magad alá hajtva arról kissé eldőlve viseled ezt az időszakot. Mint említettem a seb érzékenysége elviselhető, de a feszülős, nyomó érzésről szintén nem szóltak. A gyógyulást követő 2 hét után is azt éreztem, hogy alulról mentem kiszakadok, olyan erős nyomást éreztem és a nagyobb babakocsis séták után fájdalmasan feszült, nyílalt a gátseb körüli terület és az az alatt húzódó izmok. Megváltás volt lefeküdni ilyenkor.

A másik, a méh összehúzódása. Mondják, hogy minden egyes szoptatás során olyan hormonok szabadulnak fel, amik a méhedet összehúzódásra késztetik, hogy visszanyerje eredeti alakját. Én a kórházban szoptatás alatt és most sem tapasztaltam semmiféle kis erősségű fájdalmat a méhem tájékáról. Nekem a már fent említett gátseb okozta feszülős érzés volt kellemetlen. De érdemesnek találtam, hogy elmondjam ezt is.

Említettem a változást! Nos, ezt leginkább két alkalommal lehet észrevenni. Az egyik a sex a másik a hapcizás.

A terhesség alatti sex egészen addig problémamentes amíg az az időszak el nem érkezik amikor a baba a tüdődre tud már csak feküdni amikor te magad is fekszel a hátadon. Ez nagyjából a nyolcadik hónaptól érezhető. Innentől hol egy kellemetlen feszülős érzést érzel mikor a jövendő apuka rád hajol, hol pedig nem kapsz levegőt és ettől kimerülsz és a mozgás is egyre nehézkesebbé válik. Itt hívnám fel a jövendő apukák figyelmét, hogy legyenek erre tekintettel. Ilyenkor nem vagyunk lepedő akrobaták. J Kérdés, hogy mennyit érez ebből a baba? Szerintem valami ösztönből adódóan a babák tudják, hogy ilyenkor meg kell húzniuk magukat és hagyni kell a szülőket „dolgozni”. J Lili minden alkalommal egy felfelé fordított „U” alakba tolta fel magát, hátát a mellvonalam alá feszítve, helyet hagyva apának és a kukijának is!:). Nem mellesleg, gondoljatok bele, így elkerülheti a baba hogy az alulról érkező, ritmusos mozgás okozta kisebb nyomások a mama hasán keresztül őt is elérjék. (remélem érthető vagyok:)). Hogy mennyit érez ebből az apa? Semmit! Ezt minden alkalommal kérdeztem, de soha nem érzett belőle semmit. Hiszen gondoljunk csak bele, a méhszáj felül zárt.  Nem érnek el odáig, nem kell aggódni. A doki szerint pedig az első 3 hónap után bármikor lehet szeretkezni, napi rendszerességgel is, mindaddig amíg véres folyadék nem távozik a mamából az aktus végén. 38. héttől a feszülős, fáradékony, nyűgös és jósló fájásokkal teli napjaim miatt kifejezetten ajánlott a sex, remek szülés megindítónak tartják. Ahogyan azt a szülésünkről leírtakban is említettem, nálunk ez bizonyítást nyert. Kedden lefeküdtünk (megjegyzem levegőhiány és eszméletlen fáradság miatt a legkevésbé sem kényelmes és kellemes élmény volt) és csütörtökön megszületett Lili. Folyamatosan kajtattam Marci után, hogy ÉN MÁRPEDIG SZÜLNI FOGOK A HÉTEN, MERT NEM BIROM MÁR TOVÁBB! J
Azért is vagyok még a szülés előtti sex támogatója (még akkor is ha a kismamának már nem éppen a világ legkényelmesebb és legkellemesebb dolga), mert gondoljunk bele a párunk sivár, szülés utáni 6 hetébe! Ugyanis akkor nincs sex!

A szülés utáni sex más tészta! Még egyszer elmondanám, hogy ez én vagyok, a saját testi változásaimról szólok, aki mást érez, vagy éppen nem érzi ezeket ne vonjon le messzemenő következtetéseket az általam tapasztaltakról!
Szóval a szülés utáni 6 hét elmúltával (megjegyzem Marci addig nem volt nyugodt, amíg a doki szájából nem hallotta, hogy nálam is minden renden van, mehet a huncutkodás. Imádom!:)) nekileselkedtünk egy szép napon, miközben Lili édesen szunyokált. Uram! Nagyon óvatosan és nagyon finoman! Hát nem volt kellemes az első pár alkalom. Mintha újra elveszítenénk a szüzességünket, csak nem fájdalmas, hanem érzékeny érzést tapasztaltam. Leginkább a bal méhfalam érzékeny minden egyes új pozíció kipróbálása során, újra bele kell rázódnia a méhemnek a dologba. Én azt gondolom, hogy ott lehetett a méhlepény rátapadva a méhfalamra, és mikor szülés után ez leválik egy nagy vérző sebhelyet hagy maga után (ezért vérzel szülés után) aminek 6 hét a gyógyulási ideje. A mai napig nagyon érzékeny, de Marci Úriember és porcelán babaként bánik velem.
Az érzet sem ugyanolyan, mint annak előtte! Hogy ez a gátmetszés miatti inak és szalagok átvágása miatt lehet vagy, mert a méhed a saját méreténél vagy ötször nagyobb méretre tágul (a méh teteje a 9. hónapra a mellvonal alatt van) nem tudom, de mindenesetre nem ugyanolyan. Nem rosszabb, nem jobb, inkább más! Ez talán a legjobb szó erre. Az érzés szintén leírhatatlan, de időbe telik, hogy megtanuld „kezelni” az új méhedet a sex alatt. Marci változást nem érzékelt, nem kell aggódni tehát, hogy esetleg kiérzik a változást! De szerintem az sem baj ha igen, kaptak egy gyereket, meg egy új szeretőt!:) Két legyet egy csapásra! J

A másik változás a hapcizások alatt tapasztalható. Terhességünk alatti kismama klubbon előadást tartó, intim torna tréner is említette, hogy a gátmetszés a szülő nők nagyon nagy százalékánál a hapcizáskor elcseppenő vizelet kellemetlen érzését okozza. Nagyon örömmel konstatáltam – egészen a 4. hétig – hogy nálam ez szerencsére nem játszik. Ugyanis az az átkozott szike mindent vág és ilyenkor a medencefenék izmokat komoly trauma éri és kellő edzésekkel nyerhető vissza annak záró és megtartó képessége. Erre szolgál az intim torna. Megjegyzem ez férfiakra is jellemző tünet, nem csak a nők privilégiuma. Szóval a 4. hétig minden rendben volt, amikor egy-egy hatalmasabb hapcizáskor elcseppenő vizeletet éreztem, rohantam is, hogy szemügyre vegyem mi is ez! Felütötte a fejét azon időszak alatt az a bepisilek, bepisilek, bepisilek érzés! Amikor nincs is annyira tele a hólyagod mégis azt érzed, hogy nem tudod tartani. Szörnyű, de megértem most már mit is éreznek a picik, amikor a bilire szoktatás zajlik. Szerencsére megtartottam ennek a trénernek a prospektusát és telefonon elmondott gyakorlatokat végezve (mikor eszembe jut napközben kb. 3x4x) ezen az érzéseken túljutottam. Mivel az akkor 4 hetes Lili mellől nem tudtam elszakadni még 3x 5 óra erejéig, nagyon kedves tréner hölgy telefonon próbálta elmondani a gyakorlatokat. Annyira hatásos módszer, ajánlani tudom csak minden szülés után átesett mamitársnak, még akkor is ha még nem tapasztalja ezeket a cseppenéseket. Hiszen nálam is a 4. hét körül jelentkezett először.

Megint egy kellemetlen érzés, éjszakák közepén üti fel fejét és keseríti meg a pihenésemet. A terhesség alatt a medence kitágul (most szelektáltam ki az összes „lány” ruhámat, nadrágomat, ami a megszélesedett csípőm miatt többé már nem jönnek rám. Nincs értelme tartogatni, ha sikerül visszafogynod, akkor sem nyerheted vissza régi csípőméretedet! Ne kínozd magad a látvánnyal mindig, mikor kinyitod a szekrény ajtaját) és ennek kisebb mértékű visszazsugorodása fájdalmakat okoz. Nem is kicsit! Akkor üti fel fejét, amikor huzamosabb ideig az oldalamon fekszem az ágyban. Mivel hason a cicijeim miatt nem feküdhetem, a hátamon nem tudok elaludni, marad az oldalfekvés. Arra ébredek minden este, hogy a medencecsontjaim belülről készülnek felrobbanni! Nagyon pocsék egy érzés. Megmozdulni is fájdalmas, de ha a hátamra sikerül fordulnom a fájdalom másodperceken belül megszűnik. L

Mivel minden kis izomrostod azon munkálkodik teljes erejével, hogy a picit kipréselje nem meglepő, ha azt tapasztalod, amit én. A szülés után majdnem 3 órán át olyan mértékben remegtem, hogy azt egy epilepsziás sem tudna produkálni. A kimerült izmok így reagálnak az őket ért terhelésre. Ezért sem tudtam például rendesen fogni Lilit vagy magamtól átsétálni a szülőszobából a kórtermekig. A remegés múltával azonban a mai napig egy amolyan „megöregedés” tapasztaltható az izmaimban. Úgy érzem gyengébb lettem, az izmaim mintha nem úgy tartanának, ahogy annak előtte, lassú lettem és a földről való felállás is olyan furcsán lassú lett. Ne értsetek félre, nem gyök kettővel araszolok és végzem a különböző mozgásokat! Kívülálló észre sem veszi a változást, magam tapasztalom, érzem, ébredek rá napról-napra! Valahogyan más, és csak remélni tudom, hogy a torna ezen segíteni fog.

Ahogyan drága szülésznőnk is mondta felkészítő óráinkon, semmi sem lesz a régi ezek után! Valóban nem!  DE MINDEN perc, fájdalom, húzódás, kellemetlenség, változás megérte, újra és újra elviselném ha az élet ezt kérni tőlem, mert amikor felébred és rád mosolyog, amikor nagy büszkén jegyzeteled a fürdőszoba csempére felragasztott cetlikére súlyának gyarapodását, amikor pelenkás közben elámulsz mennyire tökéletes kis életke fekszik előtted, rájössz, hogy minden perce megérte és csak előre és előre! Minden ő érte van és lesz is, mert nagyon szeretjük és tényleg a világ legcsodásabb érzése az amikor szülővé válunk!