2013. június 21., péntek

Tollbamondás


 
Mint azt már sokszor említettem egy tüneményes Zsuzsi nénink van, a védőnk személyben. Nagyon korrekt, de nem diktátori módon próbálja friss szülőpárocskáit a gyereknevelés helyes medrében tartani. Amikor itt van,(minden második héten egyszer 2 órán át) tátott szájjal lessük és szívjuk magunkba a friss, éppen az adott kórnak megfelelő tudnivalókat, ismereteket. Sőt Marci szinte minden alkalommal jegyzetel és kérdésekkel is készül!!! Annyira imádom, amikor a kis papír fecnik előkerülnek a naptárából, rajtuk a kérdésekkel!:) Mivel folyamatosan járnak továbbképzésekre és velem egykorú fiát már felnevelte, 20 éves védőnői szolgálat áll a háta mögött, tud egy-két dolgot. No, ezzel nem azt akarom mondani, hogy a mi szüleink nem látnak el jótékony tudásukkal, csupán ezek az alkalmak pont erre valók. Az ő és a védőnői tudástárból szemezgetve építsük a mi kis világunkat Lili körül. Egyik sem kőbe vésett szent írás, inkább csak praktikák, megfigyelések, jó tanácsok, de szerintem, ha anya/apa vagy, vagy majd leszel, nem árt az agyad kis szegletében ezeket az infókat elraktározni.

Meglepődve hallgattam anyu egyik telefonhívásakor, hogy odahaza Kiskunlacházán nem jár ki a védőnő 2 hetente a kis védnökéhez, a gyerekorvos sem látogat. Ott kénytelenek, esőben-hóban felcuccolni és ellátogatni hozzájuk. ( jah és erős a gyanúm, hogy a budafoki dokinak és védőnőnek több gyerkőcre van gondja, mint egy vidékinek…) Én nagyon szerencsének mondhatom magunkat ebből a szempontból, bár nem értem miért nem ez a rendszer odahaza is, ugyanannyiban lenne a lacházi védőnőnek és orvosnak házhoz menni, mint a mieinknek. Nem kellene a bacikkal teli váróban ácsorogni, várakozni stb. Igaz az is, hogy a 2. 3., 4., havi oltáskor nekünk is le kellett menni a doktor úrhoz, de ez is egy csütörtök 12-14 óra közötti, amolyan oltási órák keretében valósul meg, amikor is csakis e korú gyerkőcök és szüleik vannak a váróban és a doktor úrnál. Ezt leszámítva a gyerekorvosunk szintén 2 hetente nézett rá Lilire. Ilyen alkalmakkor tüzetesen megvizsgálta, felhívta a figyelmet a levegőztetés, a hason fekvés, a vitaminok és a szoptatás fontosságára. Lili kezdetben nem akadt fent a látogatásin, mostanság – hogy már nyúl a dolgokért és éjjel-nappal figyel, dumál, gagyog, játszik mindennel és mindenkivel – egyre jobban érdeklődik. J

Kérdezhetitek sokan, hogy ugyan mi újat tud mondani a védőnő a 2 hetente tartandó 2 órás találkáinkkor?! Nos, sokat! Mindig van éppen valami, amiről beszélni kell, kérdezni mindig tudunk (erre akkor jöttünk rá, amikor egy tokaji kirándulásunkkor megálltunk a Domony-völgyi Lázár testvérek által üzemeltett lovas tanyán. Itt a frissen sült pogácsa, egy kupica pálinka elfogyasztása után egy órás lovas kocsikázás következett a Domony-völgyi dombok között és ezen idő alatt egyfolytában csak kérdeztünk a lovas kocsit vezető lóápolótól…vagy, hogy mondjam?!) . A legutóbbi két alkalomkor ezekről:

Akkortájt küszöbön állt a pempős ételek, gyümölcsök bevezetése Lili étrendjébe. Én már olyan izgatott voltam emiatt, hogy már egy hónappal ezelőtt megvettem a Libriben a Kismama újság speciálisan a babákra kifejlesztett és megírt szakácskönyvét. Nagyon-nagyon ajánlom a könyvet, aki tudja, vegye, meg aki nem, az rendelje meg a neten. Olvasmányos, kis történetekkel, és nagyon klassz ételekkel (bár ő a 6. hónaptól főz, mert addig elviekben csak anyatejet kaphatna az a baba, akinek az anyukája tudja szoptatni. Aki nem tudja, és tápszeres kiegészítésre szorítkozik, azok vegyék úgy, hogy a 4. hónaptól) amik nemcsak a baba számára finomak, hanem az egész család számára.

A címe: A Kismama Babakonyhája
Írta: W.Ungváry Renáta
Ár: 3900 HUF

Ha már a könyveknél járunk, ajánlanék, egy másik könyvet aztán folytatom a témánkat. Ez Vilma McClure: Babamasszázs c. könyve. (ő volt a világon az első, aki leírta és alkalmazta és nevén nevezte a baba masszázst!) Képekkel illusztrálja a baba masszázs lépéseit (anno, mikor még Lili pocakban volt, a Babaváró szervezett ilyen tanfolyamokat, minden percét élveztük és alkalmazzuk is a mai napig) egy kis történeti bevezető után. Azonban ez is nagyon olvasmányos, érdekes, és ami a legfontosabb, hogy az apukáknak is hasznos. Tudjuk, hogy kevés kivétellel, de nem szeretnek olvasni, csak a képeket nézegetik meg. Nos, ebben magának a masszázs technikáknak a lefényképezett lépései láthatóak. Elsőnek egy babán gyakoroltunk, aztán jöhet az igazi baba. Az általános masszázs mellett a hasfájós, lázas, orrfolyós, koraszülött, látás-, ill. halláskárosult babák és az örökbefogadott babákra vonatkozóan is találunk hasznos praktikákat. Mi minden ébredés után, elsősorban a lábikóját, hátát, és evés után a pocakját szoktuk így „simogatni”. Lekopogom, eddig egyetlenegyszer sem kelt fel úgy, hogy sírt volna, mindig teli vigyorral köszönt minket és a hasfájással sem kellett soha megszenvednünk. A könyv a Libriben 2990 ft.

Szóval, visszatérve a témánkhoz, ételek. Számomra nagyon fontosak voltak a jeles fordulók, ünnepek, mert később könnyebb hozzájuk emlékeket párosítani és azokat visszahívni. Jelentsen ez akár szülinapot, évfordulót vagy csak az első kanalas étkezésünket. Most sem történt ez másként, megvárva a 4 hónapos kort 4 kanál alma-banán püré elfogyasztását sikerült megörökítenünk a későbbire. Nagyon sokat fintorgott, de nem is az volt a cél, hogy egyből megegye az egész üveget. Ahogyan azt a védőnőnktől is hallottuk, 4-5 kanálnál többet nem fognak enni, lassan, lépésről-lépésre kell az új ízekhez hozzászoktatni őket. Remek kis videó lett, időm engedi egyszer majd feltöltöm.


Addig még nem jutunk el a teljes üveg bepuszilásáig, lehet a doktorúrral felíratni Milumil Sinemil,  HA 4+ hónap, ételallergia és intoleranciában szenvedő csecsemők ételét. Édeskés ízét a rizs és a szentjánoskenyérmagnak köszönheti. Ez az ún. átvezető tápszer. Lassanként egy-egy étkezést lehet vele kiváltani, sokkal édesebb, mint a Milumil HA Start optima tápszer, Lilinek nagyon ízlik. Vízzel kell kikeverni ezt is, lehet kiskanállal is és cumisüvegből is kínálni. A kisebb babák, a dobozon látható ismertető alapján, az elején a hígabb, cumisüveges verziót kedvelik. Érdemes ezt is receptre íratni, mert közel 1000 ft-ot tudsz így spórolni. Továbbra is fontos ismeret, hogy ha egy baba HA, azaz hypoallergén tápszerrel indítja kis életét akkor a későbbi átvezető és a későbbi, nagyobb korcsoportnak ajánlott tápszerek is HA jelölésűek legyenek. Jobb a mamának és a babának is. Mivel ezek a tápszerek tehéntej alapúak, amit a babák gyomra nagyjából 1 éves kor után tud csak lebontani, eléggé megterhelőek. Ennek jellegzetes tünete a koszmó. A koszmó nem más, mint pikkelyes felpattogzások a fejtetőn, homlokon és a fülek mögött. Nem kell aggódni, ha ilyet tapasztalunk a babánknál, a tápszer és mama által elfogyasztott tejtermékek az anyatejjel átjutva kis szervezetében ilyen reakciókat váltanak ki. A BABE termékcsalád, koszmó elleni samponja kiválóan kezeli ezeket a pici, puha, felkunkorodó pikkelyeket. De visszatérve, a fehérjelánchoz. A HA tápszerekben módosítják a tejfehérjék szerkezetét, aki kémiában jártas biztosan érti azt a kifejezést, hogy több apró részre tördelik őket a könnyebb emészthetőség kedvéért. Azonban hiába minden kémikusi igyekezet, a pocakjuk még nem képes teljes mértékben lebontani, ezért is láthatunk a kakis pelusban a sárga, hígan folyós kaki mellett kis fehér gombóckákat.
Jelenleg tehát átvezető tápszert is kap Lili, minden 11 óra körüli etetéskor, aztán a tegnapról megmaradt barackos-almás pépből kap pár kanálkával hogy ne romoljon meg, ha már a kíváncsiság nem engedett és kibontottam. Megjegyzem nagyon fincsi, én megenném a helyében az összeset!:) DE minden tápszer ill. üveges pép előtt csak és kizárólag, minden etetésre vonatkozóan cicizéssel kezdünk. Nos, az anyatej megint megér néhány bekezdést!

Születést követően a babát kb. 5 percig engedik szopni, hogy ő is megnyugodjon, beinduljon a szopó reflexe és ezzel kellően ingerelje anya cicijét a tejtermelés megindításra. Az első 3 napban nagyon híg, tejfehér lötyi csordogál (talán inkább gyök kettővel csepeget) a ciciből, azonban ez az előtej létfontosságú a babának, ugyanis millárdszor több ellenanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint bármi más. (Lepipálja az activia bifiduszait is…ezt csinálják utána) Ez pótolja számára a szülés alatt elégetett kalóriákat, maximálisra tölti vitamin raktárát. Egyébként érdekes tény, hogy teljesen feltöltött vasraktárral születnek, amit a 6. hónap végig elhasználnak, ezért is fontos a vastartalmú ételek adása a későbbiekben, de erről a fent említett szakácskönyven is olvashattok.
Nagyon nagyon nagyon nagyon fontos és milliószor fogod hallani jövendő anyuka, hogy szoptass és szoptass és szoptass az első 3 napban szinte állandó jelleggel. A cicid nem fogja bírni, kirepedezik, nagyon érzékeny és sebes lesz, mert egy számodra láthatatlan kéreg nő a mellbimbóra, védve a baba nyál okozta felázástól, és mert nincs hozzászokva hogy valaki állandó jelleggel, az elején 20 percen át szipolyozza. Azonban ha már a szülést túlélted ez piskóta lesz ahhoz képest. Fontos, hogy minél többet és többet ingereld a melledet azért, hogy a tejtermelés beindulhasson, a babád kórházi tartózkodása alatti súlyveszteség megálljon, és újra gyarapodni kezdjen. Születési súlyának csak a 10%-át veszítheti el ekkor, a további fogyás további kórházban töltött napokat jelent. Hidd el nekem, semmi sem jobb, mint onnan kijönni, mihamarabb, ezért hát ne sajnáld az éjszakáidat is, bár a baba sem hagy majd pihenni, követeli a 2 óránkénti etetést, sőt ha kicsit nyűgösebb, akkor is tedd cicire. Hidd, el megéri a kemény munka, mert a 3 nap hajnalán úgy ébredtem, hogy nem férek el a cicijeimtől. Megduzzadtak, megteltek tejjel, napról napra egyre több és több tej képződött.
Sajnos ez az állapot nem tartott sokáig. Napról-napra, hétről-hétre egyre jobban apad. Honnan veszed ezt észre, ha pl.: nem is érzed, hogy folyik a tej a gyerek szájába?! Mert a szoptatások egyre rövidülnek, a cicik már tapintásra sem olyan kemények, a baba előbb kezd el mozgolódni, öklelni a cicid, további tejleadásra sarkallva. Nagyon fontos, hogy rengeteg vizet igyál, mert ha nem iszol naponta 4 liter vizet, akkor ne is álmodozz arról, hogy beindul a tejed és később otthon is lesz. Célszerű egy karton vízzel kórházba menni és inni és inni. Itthon minden héten egyszer Marci feltankol nekem 5 rekesz ásványvízzel, ami itt van a szobában velem, hogy mindig kéznél legyen az utánpótlás. Ingerlésként a mellszívó, masszírozás és meleg vizes tömlő is nagyon sokat segíthet. Azok, akik nagy mellmérettel születtek örüljenek, nagy mellből több tej tud jönni.
De visszatérve rám, az egyre kevesebb tejem már odáig apadt, hogy alig 4-5 kortyi / cici tejet tud szívni Lili a tápszeres etetések előtt, amolyan nosztalgikus megnyugvás gyanánt, többre már nem futja. Saját káromon tanultam meg, fogadd meg hát te is, hogy nagyon figyelj arra, hogy a szoptatás alatt egy beteg ember sem legyen a környezetben, ugyanis a láz elhajtja az anyatejet. (ha ilyen van és van rá mód, akkor utazz el a nagyihoz vagy bárkihez ahol nincsen beteg) Nekem sikerült, a családon végigsöprő torokfájásos, náthás, lázas nyavalyán átesnem, azóta a melleim nem telnek meg tejjel és az előállított mennyiség is drasztikusan lecsökkent a fenti 4-5 kortyi mennyiségre. Mivel szoptatsz, nagyon lázcsillapítót és fájdalomcsillapítót sem szabad szedned, ezért ez a 2 nap 39 fokos láz, sajnos megtette hatását. (Azért egy fél algopyrint bevehetsz, de tulajdonképpen a szarnak egy pofon má’bocsánat!) . A célom mindvégig az volt, hogy a 4 hónapig kihúzzam a szoptatást és sikerült is. További szoptatás csak azon múlik, hogy meddig termelődik még, mielőtt végleg elapadna. Figyelve a tendenciát, nagyjából egy hónapot adok még a ciciknek, aztán teljesen elapadok. DE addig is örülök, hogy ezt a keveset is kiszívhatja, mert sokkal jobb ez a babának, mint a tápszer vagy más anya anyateje. Ez speciálisan neki lett biológiailag kikeverve, az ő szájízének és nem kell attól tartanom, hogy más anya anyateje esetén hasfájása lehet, mert nem megfelelően étkezett. Tehát az én véleményem, hogy mindenki addig szoptasson, amíg csak tud és tegyen meg minden telhetőt ( gyakori szoptatás, maradék leszívás, homeopátiás bogyók, moremilk tabletta, tejszaporító teák, és a masszírozás) azért hogy a tej szintje fennmaradhasson. Ha ez a sokszori nyüstölés után sem sikerül ne keseredj, akkor is szép munka volt!

Mivel az egész család beteg volt nem volt kérdés, hogy Lilinél is hamarosan felüti fejét a bacilus. Hatalmas mázlink volt – szerintem – hogy azon a csütörtökön kaptuk meg a 3 hónapos oltást, amikor én kezdtem belázasodni. Véleményem szerint az akkor kapott ellenanyag löketnek köszönhetően egy kisebb orrfolyásig futotta a benne is gyökeret verő bacilus. Így hát elő az orrszívót és porszívóval minden reggel és lefekvés előtt (érdekes módon napközben nem volt taknyos) kiszívtuk az orrocskáját, aminek a menetét és technikáját szintén a védőnőtől tanultuk meg. (vicces, hogy az én anyukám a mai napig nem tudja végignézni ha, szívják egy baba orrát). Első és legfontosabb, hogy nem fáj a babának. Ha nem hiszed, próbáld ki magad, ha taknyos, vagy ha nem. Tényleg nem fáj. A porszívóba dugott orrszívó a kialakításának köszönhetően maga szabályozza be a vákuumot. Nem fogja a baba agyát is kiszívni!:) A második, hogy felválta szívd az orrát, néhány pillanatig, máskor pedig fogd be az egyik orrlyukat, majd a másikat. Mivel átlátszó, kimosható szívó fejecskéje van, látod, a felszakadó és a csőbe távozó takony mennyiséget és közben bőszen dicsérheted piciny kis gyermekedet, hogy mennyire ügyes! Lili csak pislog és grimaszokat vág, szerencsére nem bömböli végig. Harmadszor, használj fiziológiás sóoldatot vagyis Stérimar orrspray-t. Patikában kapható, kicsit kell a baba nózijába fújni és máris látszik az eredménye, bugyborékolni kezd az orra, 10 percre rá már szívható is a porszívó-orrszívóval. Ez a taknyosabb időszak a másfél hetet követően kezdet kicsit kényelmetlen lenni és aggódásra is adott okot. Ugyancsak védőnős praktikák következnének az elhúzódó náthára.

Cebion C-vitamin cseppek (nagyon citrom ízű kis olajos állaggal) amiből naponta 10 cseppet kell a baba szájába cseppenteni. Nálunk látványos volt a javulás. Cseppentést követő napon már csak reggel, egy iciri-piciri kis szívásra volt szükség, harmadnapra pedig el is múlt. Azóta is naponta cseppentünk, 10-et a baba, 20-at anyu és apu. Ameddig kitart, az üveg addig használjuk, aztán meglátjuk szükség van-e rá. Mindenesetre szerintem írattasson mindenki magának, a hűtőben, szobai szekrényen, kis patikus szekrénykénkben elfér, és ha kell kéznél a segítség.

A másik a hideg párásító. Ez egy kicsit megterhelőbb a pénztárcának, mint a vitamin, de azt állítják azok, akiknek van, hogy megérte. A nagyon mélyről, hurutosan, sokáig köhögéstől szenvedő babáknak ebbe a párásítóba paxirazol port tesznek, amivel együtt a baba egyből a tüdejébe tudja szívni az orvosságot. Ott hat ahol kel! Hosszas használat esetén, a tárgyakon nyálkás valami képződik, ezért célszerű a fürdőszobában használni! (meg ne kérdezzétek miért, a védőnőnek van és ő tanácsolta) hogy miért kell párásítani? Mert amikor egy baba náthásabb akkor egy idő után, a száraz szobalevegőn kiszárad az orrnyálkahártyája és ezért betaknyosodik a pici. Ha párás a levegő, akkor sokkal könnyebben veszi a levegőt. Egyébként azóta egy kis tálka vizet mindig teszek a belső ablakpárkányra, hogy kellően párás legyen a szobája.

Nem tartozik közvetlenül a babaápoláshoz, de azt vettem észre, hogy a megmaradt gátmasszázs olajjal átkent, otthoni pedikűrözött láb sokkal tovább puha és bőrkeményedés mentes. :) A terhességi csík megelőző krémem (az a pár kenés, ami még maradt a flakon alján) pedig csodákat művel a könyökbőrrel:)

És amit Én kérek minden jelenlegi és jövendő anyukától, mert a falra mászom tőle: az oké hogy behintőporozzuk a kis nyakrészi hurkákat, a hóna alját, de minek öntjük nyakon a combocskáját, puncit/kukit is, miután felkentük a popsi krémet? Gondoljunk csak bele, hogy hogy összecsomósodik az a krém-hintőpor massza és zárja el attól a kis oxigéntől a popsiját, ami a pelenkán át beszűrődik. Nem egyszer láttam ezt és nem egyszer hallottam, hogy arról beszélnek egymás között az „ilyen okos” anyukák, hogy „Nem értem miért vörösödik ki a kis feneke, mikor hintőporral is beszóróm minden alkalommal???” – nah bumm, gondolkodjunk! :)





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése